47. ČEZ Jizerskou 50 ozdobí hvězdné štafety

Za poslední čtyři ročníky se některého ze závodů Jizerské 50 závodního víkendu zúčastnilo téměř 25 tisíc amatérských a profesionálních lyžařů, pro nadcházející rok 2014 byla startovní místa na hlavní padesátikilometrovou distanci vyprodána za rekordních 100 dní.

„Velmi nás těší, že startovní místa na ČEZ Jizerskou 50 zmizela tak rychle, už 8. listopadu byla kapacita online registrací i čísla nabízená v síti prodejen Intersport vyprodána. Přitom jsme prodej tentokrát spustili o měsíc později, až v srpnu. Posledních pár míst ještě zbývá na závody Intersport Jizerská 25 a Volkswagen Bedřichovská 30,“ říká Marek Tesař z pořadatelské agentury Mather Activation.

Noví partneři

„Skupina ČEZ vnímá Jizerskou 50 jako tradiční a profesionálně připravovanou akci, která je svou atmosférou tou pravou zimní oslavou jedinečné energie na našich horách. Těšíme se na výkony ve všech běžeckých kategoriích,“dodává Radim Ochvat, manažer vnějších vztahů skupiny ČEZ, která se stala novým generálním partnerem Jizerské 50. Dlouhodobým partnerem českého běžeckého lyžování je divize Volkswagen Užitkové vozy, která přes deset stojí po boku národní reprezentace. „Rozhodli jsme se naše aktivity v tomto směru posílit a zaměřit se kromě vrcholových sportovců i na rekreační běžce a podpořit je v zimních aktivitách. Proto se stáváme partnery Jizerské 50 i celé Ski Tour,“ doplňuje Pavel Demartini z marketingové komunikace Volkswagen Užitkové vozy. Institucionálním partnerem je Liberecký kraj.

Štafety hvězd

Sportovní program ČEZ Jizerské 50 obohatí štafeta hvězd. V sobotu 11. ledna tak lyže obují například fotbalisté Luděk Zelenka a Jan Nezmar, herec, moderátor a režisér Jakub Kohák, kajakář Vavřinech Hradilek nebo volejbalistka Kristýna Kiki Kolocová. „Já a běžky nejsme ještě největší kamarádky, mám jen pár zážitků ze školy,“ přiznala při tréninku na Ladronce Kolocová České televizi, jež bude opět vysílat závody v přímém přenosu.

V Bedřichově nebudou znovu chybět velká jména světového lyžování, která do Jizerských hor už jezdí v posledních letech pravidelně zejména díky zařazení ČEZ Jizerské 50 do rodiny významných mezinárodních seriálů. Byli zde např. Bjørn Dæhlie, Thomas Alsgaard nebo Andrus Veerpalu. Pokud bychom spočítali olympijské medaile všech účastníků, přiblížili bychom se číslu 50! Z domácí české elity si trať vyzkoušeli Lukáš Bauer, Stanislav Řezáč nebo Martin Koukal. „Pro mě je atmosféra Jizerky daná určitě tím, že se jede doma a roli hraje i stísněný prostor Bedřichova. Takže všichni k sobě mají blízko, ať se jim to líbí nebo ne,“ vzpomíná na neopakovatelnou náladu závodu mistr světa v běhu na 50 km z roku 2003 Martin Koukal a dodává: „ Mou ambicí je vylepšit si v lednu nejlepší dosavadní výsledek a konečně dojet do cíle spokojený s výkonem, který jsem na trati předvedl.“

Tentokrát se na členitou trasu mezi Bedřichovem a Jizerkou vydá i handicapovaný Honza Tománek, kterého na vozík připoutala v patnácti letech srážka s automobilem. Český reprezentant v hand-cyclingu vyslyšel výzvu pořadatelů a ČEZ Jizerskou 50 absolvuje na monoski. „Běžecké lyžování mám rád od dětství, po úrazu jsou to tři roky, co jsem se k lyžím vrátil. Rád bych, aby si veřejnost uvědomila, že i člověk s handicapem může dělat sport vrcholově a že mu to přináší velkou radost. Chci se pokusit Jizerskou ujet, byla by to ostuda, kdybych to nedal,“ říká s úsměvem Honza Tománek, který se bude na závody připravovat v první půlce prosince ve Val di Sole.

Zajímavosti 47. ČEZ Jizerské 50:

 • Elita žen odstartuje v neděli už v 8:45 hodin, tedy 15 minut před hlavním polem
 • Organizátoři opět atakují hranici 7 000 registrací na všechny závody, kterou nelze překonat kvůli omezení kapacity
 • Je téměř 1 000 nováčků, takže každý sedmý pojede na Jizerské 50 poprvé
 • Čtvrtina závodníků hlavního závodu jsou cizinci
 • Závodníci pocházejí z 32 zemí světa (např. 188 Norů, 133 Švédů, 6 Australanů, 6 Islanďanů, 5 Japonců)
 • Nejstarší závodník na startu 50 km závodu je Čech a je mu 84 let
 • Závodu se znovu zúčastní Ladislav Míka, v 72 letech to bude už jeho 47. start
 • Již tradičně je poměř mužů a žen na Jizerské 50: 85 % muži /15 % ženy
 • Program zpestří hudební vystoupení skupiny MIG21 v Liberci na náměstí Dr. E. Beneše
 • Elitní běžci na startovní listině: Anders Aukland + Joergen Aukland (Norsko), Oskar Sward (Švédsko)
 • Domácí elita: Stanislav Řezáč, Martin Koukal, Lukáš Bauer (jeho start není jistý)
 • V letošním roce sledovalo přímý přenos z Jizerské 50 na České televizi 771 000 diváků
 • čtyři miliony diváků viděli závod na České televizi v přímém přenosu a v jeho reprízách

(Visited 1 times, 1 visits today)