52. SKIINTERKRITERIUM zahájilo intenzivní přípravy

V loňském roce závod úspěšněvstoupil do další padesátky své existence a navíc překonal rekord v počtupřihlášených zemí. Lyžařské klání, které se pod kopcem Zakletý poprvé konalov roce 1962 jako soutěž regionálního významu, si brzy získalo zájemzahraničních lyžařských výprav a během let se postupně vypracovalo na jedenz 10 žákovských závodů, které Mezinárodní lyžařská federace pod svojíhlavičkou na světě pořádá. Na svahu černé sjezdovky už jsme v minulosti mezibrankami mohli spatřit celou řadu budoucích hvězd Světového poháru, za mnohépřipoměňme třeba sourozence Kosteličovy nebo naprostou většinu členů českéhoreprezentačního výběru. Šárka Strachová (za svobodna Záhrobská), Ondřej Bank,Filip Trejbal…. Ti všichni získávali v Říčkách cenné zkušenosti. A je vícenež jisté, že o spoustě dalších jmen, která sbírala na Skiinterkriteriu úspěchyv posledních letech, určitě v následujících letech uslyšíme.

Tradiční maskot závodů – Krteček odZdeňka Milera – bude podporovat závodníky a předávat jim ceny i letos.Organizační výbor již pracuje v plném nasazení a postupně sestavuje podobudvaapadesátého ročníku. Nahlédnutím pod pokličku zjistíme, že už se usilovněpracuje na zajištění ubytování pro více jak tři stovky závodníků a členůrealizačních týmů nebo na přesném znění propozic závodu. Zvláštním úkolem jepak design medailí pro vítěze.

Jednotlivé země zpravidla posílajípřihlášky během prosince a ledna, a tak bude opět zajímavé sledovat, kolikreprezentačních výprav se letos do Říček vydá. Nejenom oni, ale také diváci,kteří v tomto termínu zavítají pod Zakleťák, se mohou těšit natechnologické novinky posledních let. V dojezdové části závodu je topředevším veliká digitální tabule, kde mohou sledovat zajímavé pasáže trati asamozřejmě průběžné i výsledné časy závodníků. Velmi oceňovaný jistě bude takénový systém zasněžování, který Skiklub Ústí nad Orlicí v loňském rocevybudoval. A pro ty, kteří se o posledním lednovém víkendu na východ Čechnedostanou, opět na internetu poběží přímý přenos. Skiinterkriterium si tedymůžete pustit kdekoliv na světě!

Dva dny pod dohledem Rampušáka

Závody probíhají ve dvou dnech arozděleny jsou do kategorií mladší a starší žactvo. V pátek poměřízávodníci rychlost ve slalomu, po vyhlášení výsledků, které probíhá přímov areálu lyžařského střediska, se bude opět promítat záznam závodů prvníhodne a po předání cen a medailí čeká na všechny již tradiční ohňostroj. Poté sevýpravy rozjedou každá na svoje ubytovací zařízení, aby se závodníci mohlipřipravit na sobotu, která patří obřímu slalomu. Výsledky z obou závodů sesčítají nejenom samotným závodníkům, z nichž se vyhlašuje absolutní vítěza vítězka, ale také reprezentačním výběrům, které sbírají bodíky do tabulkyhodnocení národů.

V tuto chvíli je jasné, že přípravyna 52. ročník Skiinterkriteria již nikdo nezastaví. Je však ještě třeba obrátitse s pokorou na vládce Orlických hor Rampušáka, aby tomuto ročníku dopřálhojnost dobrého počasí a odměnil tak celý tým organizátorů za jejich pečlivoupráci.

(Visited 3 times, 1 visits today)