A propos softshells

“Softšely” berou oblast sjezdového lyžování útokem a dá se říct, že vesměs úspěšně. Vždycky šly ruku v ruce s pravověrným outdoorem, ale dnes už nejsou ničím novým ani v oblasti sjezdového lyžování. Kvůli své vynikající prodyšnosti a v počátku jistě také díky nádechu jisté originality na sebe celkem rychle upoutaly pozornost, ale přesto se v souvislosti s nimi vyskytuje pár otazníků.

Mezi nejčastěji kladené otázky patří: Jsou softshells vhodné pro lyžaře holdujícího v rekreační míře sjezdování? Odpovědi jsme se dočkali od Clyda Solese z internetového magazínu GearTrends: “Je tak trochu ironií, že se softshells ke sjezdařům znovu dostávají až prostřednictvím postupně sílícího outdoorového trendu.

Vždyť s technologií strečových vláken a pletenin přišel už v padesátých letech Bogner a se svými vypasovanými sjezdařskými kalhotami («bognerky») dobyl svět. Následně se ovšem módní trendy ubíraly úplně jiným směrem a elastická vlákna z oblasti oděvů pro rekreační lyžování prakticky vymizela.”

Zhruba 20 let pak měli oděvní návrháři na to, aby stvořili bundu, jakou všichni chceme: praktickou, umožňující volný pohyb (proto ta strečová vlákna), vzdušnou, ale zároveň větru odolnou. A právě takové bundy se začaly po čase objevovat v oblasti outdoorové módy.

“Softshelly jsou bezpochyby dobrý nápad, a proto se na outdoorovém trhu celkem snadno etablovaly,” pokračuje Soles, “jejich znovuzavedení do lyžařské módy už ale dnes není tak úplně bez výhrad.” Jistě, v porovnání s péřovými a jinak nadýchanými bundami klasického typu přece jen nejsou tak teplé a nenamlouvejme si, že to u lyžařské bundy nevadí. Za mírného počasí a se sluníčkem v zádech nemáme se softshellem sebemenší problém, ovšem na horách se počasí může… však to znáte.

Další technologický rozvoj

Pohled na tyto vysoce prodyšné, lehké materiály, by tedy neměl být přehnaně nekritický, což potvrzuje i fakt, že lyžující Američané je zatím přijímají o poznání vlažněji než Evropa. Vždyť požadavky na oblečení jsou u rekreačního sjezdaře přece jen o dost jiné než ty, s nimiž se ztotožňuje třeba skialpinista.

Každopádně jsou softshelly oblastí, kde se i nadále očekává technologický rozvoj a ještě větší zájem lyžařů. Skvělý nápad, jemuž se postupně dostává potřebných vylepšení, a to zejména vhodným kombinováním s ostatními materiály. Aktuální lyžařské modely tohoto druhu tedy mírně ubírají na tolik opěvované prodyšnosti, ale zase jsou o něco teplejší. Ve skutečnosti vlastně nejde o nic jiného než o stálé to samé hledání ideálního kompromisu.

(Visited 3 times, 1 visits today)