Bank bojuje s neznámým zánětem

Bank prožil v minulé zimě životní sezonu. Na mistrovství světa v německém Garmisch-Partenkirchenu sahal v superkombinaci po medaili, v závodech světového poháru se pětkrát podíval mezi nejlepší desítku a měl pro příští ročník nemalé plány: "Chci se soustředit víc na sjezdy!" Jenže člověk míní a život mění…


 Zápisník Ondřeje Banka čtěte v říjnovém vydání SKI magazínu


Deset dnů po návratu z letní dovolené se Ondřej propadl do vysokých téměř čtyřicetistupňových horeček, ležel v nemocnici a nemohl se hnout. "Najednou se to zlepšilo a říkal jsem si, že už je to pohodička, že je to za mnou. Ale najednou mě chytly takové křeče, že jsem nemohl ani chodit a museli mě dva dny vozit na vozíčku. Byly to takový zvláštní zvraty," vzpomíná na webu czech-ski.com hodně vyhublý nejlepší český sjezdař minulé sezony.

Bank podstoupil snad všechna myslitelná vyšetření jak v Česku, tak v Německu. Prodělal magnetickou resonanci, odběr kostní dřeně, CT mozku, páteře i pánve, absolvoval laboratorní testy, intenzivně se mu věnovali se odborníci na interní i tropickou medicínu. Přesto příčina problémů a tedy i způsob léčby zůstávají stále nejasné.

"Ondra má v podstatě projevy nespecifického zánětu. Víme, že v jeho těle je nějaký zánět. Ale konkrétně čeho, co ho konkrétně způsobilo a jak konkrétně bychom na něj měli působit, to jsme doteď nevyšetřili a nevypátrali," říká ortoped Vladimír Hospodár, který se Bankovi věnuje od začátku jeho potíží. "Stává se, že přijde nějaké noxa, která ovlivní organismus jako celek a ten se pak takhle projevuje. A to, že se takto projevuje, je v podstatě jeho obranou. A tím, že Ondra je mladej, jinak zdravej, sportující kluk, tak je jeho obranyschopnost vysoká a de facto si jeho tělo pomáhá samo."

Ondřej Bank tedy nepodstupuje žádnou konkrétní léčbu, lékaři mu podávají minerály či antibiotika. Byl i na kapačkách, ale odezva nebyla taková, jaká se čekala. "Jeden z doktorů říkal, že už nemám vyšetřený snad jenom sperma a slzy, jinak už totálně všechno a nic se nenašlo. Neléčím se na nic konkrétního, neberu žádný speciální léky a je fakt, že už měsíc se cítím líp. Měl jsem teplotu jenom pět dní, takže to vypadá, že se lepším. Ale musím chodit na konkrétní odběry. Naštěstí to už není ta doba, kdy jsem byl rád za každej krok, za každej pohyb jinej než obrácení v posteli na druhej bok," říká.

Bank ztratil hodně ze své závodní váhy. Nová sezona podle kalendáře Mezinárodní lyžařské federace FIS začne na konci října úvodním obřím slalomem v Söldenu. V Rakousku rozhodně závodit nebude, vždyť teprve začíná pomalu trénovat, jezdí na rotopedu, kole, cvičí jógu. "Dva měsíce jsem vlastně nic nedělal. Vůbec jsem se nepohnul a byl jsem rád, že jsem přešel ulici. Teď už je mi měsíc dobře, start sezony ale bude posunutý. Pokud by šlo všechno dobře, tak bychom do toho chtěli naskočit v lednu." plánuje si.

Zato lékaři se jakýmkoliv časovým prognózám vyhýbají. Ondrovo štěstí a výhoda je v tom, že je psychicky hodně odolný a jde si za svým cílem. Navíc už si prošel nepříjemnými chvílemi, když si v lednu 2008 přivodil v posledních metrech obávané sjezdovky Hahnenkamm otevřenou zlomeninu nohy a musel se s lyžováním na delší dobu rozloučit. Pak se ale vrátil ve velkém stylu.

"Mám zkušenosti z těch zlomenejch nohou, takže trochu vím, jak na to. Tohle je ale jinej zážitek. Nevím přesně, s čím bojujeme, za jak dlouho se to může zlepšit, nebo nemusí. Takže tohle je trochu jiný, ale zatím psychicky dobrý," říká lyžař. "Ještě to budě běh na poměrně dlouhou trať a budeme si přát, aby start toho běhu byl co nejdřív," doplňuje Vladimír Hospodár.

Foto: Agence Zoom

(Visited 2 times, 1 visits today)