Bank dvacátý ve sjezdu, skvělá zpráva pro kombinaci

Překvapením snad může být nazýván fakt, že sjezd nevahrál Aksel Lund Svindal, který této disciplíně ve Světovém poháru už delší dobu kraluje. Ale olympijský sjezd je vždy nevyzpytatelný… Vítězství třiadvacetiletého Matthiase Mayera snad čekal málo kdo, ale mladý Rakušan určitě není žádným outsiderem. V závodech Světového poháru už několikrát ukázal, že umí být velice rychlý, byť se ve sjezdu ještě nidky neprobojoval na stupně vítězů. Doposud dělal chyby, které ho často stály vynikající umístění, to je daň za nízký věk, ovšem stejně tak Mayer už dlouho ukazuje obrovský potenciál. Pro Rakušany jeho triumf zase tak velkým překvapením nebude, věří mu. Konec konců talent pro rychlostní lyžování zdědil Matthias po otci Helmuthovi, který v super G získal stříbrnou medaili na OH v Calgary. 

Stříbro získal Ital Innerhofer, když na Mayera ztratil pouze šest setin vteřiny, bronz bral super talentovaný Nor Jansrud (na vítěze ztratil 0,10 s). Ten téměř celou svoji kariéru lyžuje ve stínu krajana Svindala, oba jsou vynikající ve všech disciplínách kromě slalomu. Ovšem právě v Soči má Jansrud mimořádnou příležitost strhnout více pozornosti fanoušků na sebe. Stejné očekávání jako od Svindala budou na Jansruda kladena i v super G a v obřím slalomu a kombinaci by měl mít dokonce papírově navrch. Tak uvídíme…

Ondřej Bank předvedl na dlouhé a náročné trati velmi slušný výkon, vždyť jeho 20. příčka je nejlepším českým výsledkem v olympijském sjezdu po 34 letech! Lépe dojel naposledy třináctý Bohumír Zeman v Lake Placid 1980. Spoustu fanoušků Bankovo umístění šokovalo, příjemným způsobem, ale pojďme si dvacátou příčku převést do reálií a podmínek Světového poháru, v němž se ti nejlepší sjezdaři utkávají.  V posledním odjetém sjezdu před olympiádou – byl to slavný Lauberhorn ve Wengenu – by se odstup dvou vteřin za vítězem rovnal 45. místu. To je ale extrém, ve většině sjezdů SP by to bylo na hranici bodované třicítky. Do té se Bank letos vešel jen jednou, takže se mu olympijský sjezd na jeho poměry opravdu povedl. Co je ale v tuto chvíli důležitější, jeho20. místo a relativně malá ztráta na nejlepší je především velkým příslibem pro superkombinaci. Bankova elitní disciplína je na programu v pátek 14. února!

Foto: AGENCE ZOOM

(Visited 3 times, 1 visits today)