Bauer i Jakš se na Tour de ski posouvají vzhůru

Na podium mu chybí jen 30,7 vteřiny. Martin Jakš dojel dokonce na výborném osmém místě a celkově je už osmnáctý. Jiří Magál měl v posledním sjezdu docela drsný pád a namotal se do bariéry, ale lehce otřesený a s odřeným kolenem pokračuje dál na 57. pozici.
"Jsem v lepší výchozí pozici než loni (kdy skončil třetí celkově, pozn. red.) a to máme v Toblachu ještě jednu etapu navíc. První místo je asi rozdaný mezi Northugem s Colognou, já víc věřím Northugovi. O to třetí budu bojovat, dokud Tour neskončí," uvedl Lukáš Bauer na svém twittru. Nor Northug tady ve finiši nekompromisně přespurtoval Colognu i Vylegžanina.
České ženy se lehce propadly – Eva Nývltová dojela na 5+5 km 34. a je 28., Ivana Janečková za 54. příčku klesla na 56. Norka Björgenová poprvé letos v Tour porazila Polku Kowalczykovou, která však stále drží vedení.


"Jsem spokojený, podařila se nám splnit taktika. Lukáš si chodil pro bonusy v klasice, ty byly pro něj nejblíž. A Martin se naopak držel zpátky, aby se nezatavil a dojel velmi dobře v hlavní skupině," hodnotil trenér Miroslav Petrásek.

Bauer útočil hned od začátku, v klasické části na čtyřech okruzích 10 km hrál hlavní roli. "Přitom ráno jsem se cítil dost unavený, moc jsem se nevyspal. Ale věděl jsem, že musím útočit. Překvapivě se vyvíjel závod dobře. Jen na startu mi stál kameraman ve stopě, tím jsem se trochu propadl, ale během prvního okruhu jsem se už dostal dopředu," vyprávěl.

"Jsem spokojen, dařilo se mi tady jako loni. Doufám, že tohle by mohl být odrazový můstek, který by mě mohl nakopnout k dalším závodům," prohlásil Jakš, který na stejné trati loni zajel senzační třetí místo.

"Byl jsem v dobré pozici a zaútočil tak už v první prémii, i když to nebylo v plánu," pokračoval Bauer. "Druhou jsem vyhrál, super. Trať nenahrávala únikům. Pak jsem proto raději zastavil a počkal si na pole, abych do sjezdu na stadion nesjížděl s rozklepanýma nohama a šetřil síly," pokračoval dál.

Na skejtové části v první prémii neútočil, byl hodně unavený. "Bylo důležitý dojet v hlavním balíku. V cíli zůstala prémie jen pro tři, ta pravděpodobnost zisku byla nízká. Na druhé jsem ještě dvě vteřiny získal. Ale bylo jasné, že jak nejste vepředu při nájezdu do kopce, nejde to. Snažil se jednou předjet přes klasické stopy, ale to nešlo. Do cíle jsem dojel po odstavení v závěru s asi deseti vteřinami ztráty."
Večer se karavana přesouvá do italského Toblachu, kde po dni volna pokračuje Tour de ski v úterý 5 km klasicky (resp. 3 km ženy). 
(Visited 4 times, 1 visits today)