Běžce čeká o víkendu letní šampionát v Liberci

V sobotu v 9:15 je čeká na kolečkových lyžích tříkilometrový prolog v centru města okolo hokejové arény, přímo pod okny „mateřské“ Dukly. Všichni jedou na stejných lyžích značky Eagle, které si vylosují před startem. A okolo ještě poběží veletrh Sport Life… Za rok se chystá ještě i bitva na atletickém oválu, podobná té, co při letošní Diamantové lize svedli Northug s Hellnerem. Tady se pak v 15 hodin na okruzích ve Vesci pojede 21 km (ženy polovic). A v neděli v 10 hodin vyrazí po svých Gundersenovou metodou s odstupy podle dosavadního pořadí během do vrchu na Ještěd 6,5 km.

Favoritem číslo jedna je Martin Jakš, do výsledků by mohl promluvit také Dušan Kožíšek, kterému se velmi dařilo na nedávných závodech světového poháru v německém Markleebergu. Bohužel pro něj, liberecké závody přejí spíše vytrvalcům, takže mimo úvodního prologu to bude mít hodně těžké. Dlouholetá jednička Lukáš Bauer chybí. Měl potíže s dýchacími cestami a bral antibiotika. Proto chyběl i na nedávném vysokohorském soustředění ve slovinské Rogle a teď na místo toho dohání sám ztrátu v Ramsau. Jiří Magál dostal už před letní přípravou svolení ke startu na víkendovém závodě extrémních štafet Dolomitenmannovi v Rakousku. Zato by se měl ukázat Martin Koukal, který na rok opustil reprezentační družstvo a bude se věnovat dálkovým běhům v barvách rakouského týmu Spinfit Ramsau. „Sprinteři mohou něco najet v úvodu, závěr zase svědčí spíš vytrvalcům,“ odhaduje Petrásek. „Mělo by se ukázat, jak jsme připraveni na zimu. Ale skutečnou formu ukáže až sníh a první světový pohár.“

Po lehkém hromobití po světovém šampionátu na Holmenkollenu se změnil režim přípravy národního týmu mužů. „Musel jsem přemluvit pár lidí, ale teď jsem maximálně spokojen a věřím, že to povede ke zlepšeným výsledkům,“ říká Petrásek.

Většinu přípravy podstupuje širší výběr – vytrvalci Jakš, Horyna, Magál, Horčička, část i junioři Rypl a Augustiňák, k tomu sprinterský režim pod dohledem trenéra Korunky udržují Kožíšek, Ryzým, Bartoň a Máka. Bauer se vinou zranění a dovolené účastnil jen jednoho ze čtyř velkých společných bloků. Zbytek odtrénoval sám, nebo s jednou z německých reprezentačních skupin. „Cítí se dobře a spokojeně,“ tvrdí reprezentační trenér.

(Visited 3 times, 1 visits today)