Blog Ondry Banka: Zase ty poloměry

Říká se, že je to návrat k dobám Stenmarka. Původní návrh na zvětšení minimálního rádiusu obřaček z původních 27 m na 40 m, to byl obrovský šok. Nakonec to sice bylo zmírněno na 35 m, ale pro ilustraci, rádiusy lyží na sjezd jsou v současnosti 45 m a na SG 33 m!!!!


 Celý zápisník Ondřeje Banka čtěte v říjnovém vydání SKI magazínu


Plánované změny vzbudily velikou vlnu protestů. Největší hvězdy začaly kritizovat FIS, Ted Ligety napsal dlouhý článek na SkiRacing.com a fakt si nebral servítky. Všechny v tom reprezentuje bývalý závodník Kilian Albrecht, zorganizoval petici, kterou jsem podepsal i já. Uspořádal i mediální kampaň a různé další protesty. Tu jeho petici údajně podepsalo 50 závodníků z prvních šedesáti. Důvodem, proč FIS udělala změnu pravidel, je jakási studie univerzity v Salzburgu, která říká, že v obřím slalomu je nejvíce úrazů. Podle té studie v GS díky carvingu a vysoké rychlosti na lyžaře působí obrovské síly, a tím dochází k poškození zdraví závodníků. Myslím si, že zavedením nového pravidla se síly sice zmenší, ale zase se bude v oblouku muset víc makat. A úrazy budou stále, protože z důvodu větší únavy bude více pádů. A to už vůbec nemluvím o nižší atraktivitě závodů. Také by mě zajímalo, jestli ještě někdy firmy prodají nějaké obřačky. Už dnes se v obchodech vydávají za obřačky lyže dlouhé 175 cm s rádiusem 21 m.

Uvidíme, jak to dopadne. Troufám si říct, že protesty nakonec zaberou a FIS couvne. Myslím, že FIS udělala toto nesmyslné pravidlo jako reakci na velkou kritiku, že se málo zajímá o bezpečnost závodníků. Jenomže je to ušité ze dne na den hodně horkou jehlou. Hlavně, aby měli argumenty typu "nabídli jsme vám větší bezpečnost a vy jste ji odmítli". Až se zase někdo zraní, řeknou: "Sorry, ale můžete si za to sami". 

Mně to ale zase takové vrásky nedělá, protože jako všestranný závodník se umím rychleji adaptovat na jiný materiál, a tím vlastně získám určitou výhodu. Nicméně pro lyžování by bylo lepší, kdyby to zůstalo na 27 m.

(Visited 1 times, 1 visits today)