Emilio Pucci: Markýz míchá barvami

To, že lyžaři budou jednou své zimní komplety vybírat se stejnou pečlivostí jako šaty na svatbu nebo promoci, odhadl markýz Emilio Pucci již ve třicátých letech minulého století, když navrhoval sportovní vybavení pro své první lyžařské expedice. A jelikož dokázal vždy velmi dobře odhadnout, co za barvy a střihy se líbí a prodává, stalo se zakrátko jeho jméno v módním průmyslu pojmem. Na lyžaře ovšem nikdy nezanevřel. Jak by také ano, když sám zasněženým svahům v mládí propadl.

Emilio Pucci, v jehož modelu je pohřbena i Marylin Monroe, se narodil do starodávné aristokratické rodiny, což se mu náramně hodilo, neboť rodinné sídlo v Italské Florencii skýtalo skvělé prostředí pro módní přehlídky a focení. Ovšem ještě než jeho jméno vylétlo mezi módní elitu, proslavil se coby lyžař. Mladý Emilio se dokonce účastnil i olympiády – v Lake Placid, 1932. I když jen jako náhradník, který se na start nakonec nedostal. Jeho modely ano…

S módou pro lyžaře začal při svých studiích na univerzitě v Oregonu, kterou platil z lyžařského stipendia. Právě tam navrhl pro místní sjezdařský tým designové oblečení a ve své, na tehdejší dobu neobvyklé práci pokračoval i na dovolené v Zermattu. Právě tam vzniká vkusná kombinéza, které si záhy všímá fotograf magazínu Harper’s Bazaar a Puccimu navrhuje, aby připravil kolekci pro titulní stranu tohoto slavného módního časopisu. To je samozřejmě nabídka, která se neodmítá, a po jejím dokončení se s do té doby neznámého mladíka stává doslova módní celebrita. K prvnímu obchodu otevřenému na slunném ostrově Capri brzy přibývají další. Pucci zvládá zaujmout barevnými geometrickými vzory, vyniká i použitím lehkých a příjemných materiálů. V jeho modelech se mimo již zmíněné Marylin, ukazuje třeba Madonna nebo Sarah Jessica Parker na plakátech k Sexu ve městě 2. Emilio designoval i plaketu letu Apolla 15, které přistálo na měsíci.

Značka Pucci ovšem zůstala i nadále spjata s lyžařským světem. A to tak silně, že v roce 2004 navázala partnerství s firmou Rossignol, aby pro ni připravila design funkčního oblečení, ale i lyží a bot. Svérázný design, který si jako modelka mohla ozkoušet i slovenská reprezentantka Veronika Zuzulová, si můžete připomenout v naší galerii.

Věděli jste o kolekci Rossignol Emilio Pucci? Že ne? Možná toho o historii této firmy nevíte ještě více. Nejvyšší čas nalistovat náš historický text v lednovém vydání SKI magazínu 2011

(Visited 4 times, 1 visits today)