Fischer zapracoval na protismyku a vyvíjí revoluční obutí

Firma slaví v letošním roce devadesát let od chvíle, kdy Josef Fischer starší otevřel v rakouském Ried im Innkreis dílnu na výrobu saní a vozů, aby o rok později vyrobil i první pár lyží. Ty šly v podhůří Alp snadno na odbyt a v téměř stoletém výhledu se ukázaly jako doslova trefa do černého. Největším tahákem Rakušanů pro letošní zimu je revoluční systém protismyku Vario Crown kombinující hned dvojici odzkoušených a léty prověřených Fischer „šupin“ s třetí, rafinovanější. Fischer již od roku 1976 používá „protiskluzový“ systém Crown, posléze upgradovaný na Premium, spojující v různých, pečlivě vytestovaných variantách takzvaný Single a Double Crown. Nový Vario rozšiřuje skupinu o třetí Gliding Crown se „zaoblenými“ zoubky, pomáhajícími vylepšit především skluzné vlastnosti takto vybavených lyží. Najít ho bude možné u celé řady modelů, od polozávodních Superlite Crown přes dámské MyStyle až po levnější Fibre Crown. Samozřejmě že největší zvědavost panuje nad chováním top modelu SuperLite Crown (5390 Kč) třeba v porovnání se sportovním SkinTecem.

Že Fischer nad systémy protiskluzu bedlivě přemýšlel, dokazuje druhá novinka v sektoru nesmyků: Easy Skin. Její jméno naleznete u backcountry modelů a její inspirací je bez jakýchkoliv pochybností klasická kombinace skialpových lyží a stoupacího pásu. Široká backcountry běžka má zhruba v jedné třetině cesty od vázání ke špičce proříznutý otvor a zámek, do kterého je možné uchytit stoupací mohérovo-nylonový pás a značně si tak zjednodušit výstup vzhůru. Pro opačný směr pouze sbalíte pomůcku pod bundu a vzhůru do údolí. Ještě, zůstaneme-li u lyží, si nejde nepovšimnout, že do běžného prodeje se konečně dostávají prašanky Speedmax Cold v provedení classic i skate, vídané ve Světovém poháru už v loňském roce; plus trochu záhadné, díky žluté skluznici hned rozeznatelné, Speedmax Skate C-Special určené na hrubozrnný ledovcový sníh. Tím dochází v podstatě ke zkompletování řady Speedmax tak, že definitivně nahrazuje na vršku Fischerovy nabídky starší Carbonlite. 

Tajemstvím opředené obutí RCS Skate Carbon

Další, rozhodně ne nejméně důležitou zastávkou v putování okolo letošních tajů Fischeru, je bota RCS Skate Carbon. O ní toho zatím není známo moc, i když tohle mlčení může skončit velmi záhy jejím doručováním do prodejen, slíbeným na říjen letošního roku. Na ISPO byla novinka k vidění pouze za sklem vitríny, ladně se vznášející v prostoru – což patrně nebylo způsobeno ani tak stydlivým přístupem manažerů Fischeru, jako spíše tím, že tajemství láká! Nám se naštěstí podařilo získat přece jen víc než jen obrázek z průhledného boxu: dle všeho se zdá, že Skate Carbon je reakcí značky na novou, super drahou a super lehkou Salomon S-Lab Carbon, a to jak v kritériu výkon/hmotnost, tak v otázce ceny. RCS Skate Carbon by měla být o 20 % lehčí než stávající RCS Carbonlite Skate (455 g / vel. 41), přičemž nejvíce hmotnosti se ušetřilo na podrážce (celých 50 %). Samozřejmostí je, že hlavní roli bude v novém obutí hrát karbon a tušíme i cenu, fischerka by měla stát pod 17 000 Kč.

Inovací v sektoru holí (jde o novinku pouze v případě Fischeru, konkurence již podobné řešení nabízí) je systém vyměnitelných košíčků. Na kolce i do měkkého sněhu už bude stačit pouze jeden pár a sada dvou košíčků a jednoho bodce. Zaujaly mě i připravované nové přehledné grafické visačky informující o stupni pevnosti, pružnosti, hmotnosti a typu zákazníka, pro kterého jsou ty které hole vhodné. 

(Visited 3 times, 1 visits today)