Honza Holický ze Soči: Salmiakem se tedy nešetří!

Honzo, před ženským obřákem se úplně změnilo počasí. Jak to nyní v Soči vypadá a jak se ta změna podepsala na kvalitě sjezdovek?

Teď tady už druhý den lije, takže to na sjezdovkách samozřejmě nevypadá moc příznivě. Je teplo a všude je děsně vody. Na druhou stranu je ale třeba říct, že organizátoři dělají divy, a to doslova. Kouzlí se salmiakem a dokonce se tady v zákulisí mluví o nějaké nové, zatím tajné technologii, která ještě sníh udržuje v relativně dobrém stavu. Prostě Rusko, nic není nemožné…

Nepřicházejí ze strany závodníků nějaké námitky na přípravu tratí?

Já tady nemám přístup na trenérské meetingy, takže nevím, co probírají tam. Z vlastní zkušenosti ale vím, že "solení" sjezdovky pro rychlostní disciplíny se nikdy nedělalo a je to tím pádem pro závodníky hodně nezvyklé. Pochopitelně se na tom ani netrénuje a z toho podle mě vyplývá hodně těch pádů na bok, které možná vypadají jen jako hloupé podklouznutí, ale na salmiaku ty lyže prostě drží úplně jinak. Ale jsme na olympiádě, ty závody se odjet musí, takže se dělá možné i nemožné. Salmiakem se tedy nešetří, jezdovka na DH a SG se samozřejmě solila v celé šíři, aby ani mimo trať nebyl sníhrozměklý, to by při vyjetí z tratě bylo hodně nebezpečné.

Neovlivňují tyto špatné podmínky možnosti tréninku?

No všichni jsou samozřejmě na kopci co nejdřív ráno, kdy je sníh ještě docela v dobrém stavu a trénuje se. Jsou tam minimálně od sedmi hodin.

Jak tě vzalo fiasko českých lyžařek v GS? Holky se tedy moc nesvezly…

To tedy ne… Já jsem jejich jízdy viděl úplně stejně jako diváci v televizi, takže jsem toho vlastně moc neviděl. A klidně bych ty výpadky přičítal zase té prosolené sjezdovce, na kterou holky nejsou zvyklé. Podjetí lyže, která na salmiaku nedrží…

No je to sport, co k tomu říct… Myslím, že větší ambice máme ve slalomu, jak Šárka Strachová tak Martina Dubovská. Obě asi jely obřák hlavně pro pocit, znovu si zkusit sníh, prostředí… Všichni víme, jak na tom Šárka v obřáku je, její čas určitě ještě přijde. A u Martiny je to podobné. 

Kateřina Pauláthová se asi na obřák těšila, ale ty její letošní a vlastně i loňské výsledky k velkému optimismu ohledně umístění neopravňovaly. Tam to bohužel vypadá na nějaký útlum, protože svého času se o Katce mluvilo jako o obrovské naději, jenomže výsledky teď chybí.

Co bys u holek ve slalomu hodnotil jako úspěch?

Kdyby Šárka skončila do 5. místa, to by byl super výsledek. Ona asi bude spokojená i s umístění v desítce.

Nepřeceňujme ten její kombinační slalom. Šárka jela první, slalomářky jako Shiffrin, Marlies Schild, Švédky nejely… Tam hrálo Šárce všechno do karet, což může být v tuto chvíli trochu zavádějící. Ve slalomu speciál už bude hodně věcí jinak. Šárka byla zvyklá startovat s nízkým startovním číslem, takže většinou jezdila v perfektní trati… To jsou ty výhody, které využíváš, když jezdíš ve špičce. Tady asi pojede v rozbité trati, navíc na prudkém kopci, což jí moc nesedí. Znovu říkám, v kombinaci zajela bezvadně, ale slalom bude trochu jiná písnička. Pojede o top 10.

Martina Dubovská se teď ve slalomu cítí dobře, jednou bodovala ve svěťáku… Dvacítka by jí slušela. Do šestnáctého místa by to byl fantastický úspěch.

V obřáku se šetřila Rieschová, víš co se tam děje?

Nevím, ale dá se to pochopit. Obřák je dnes pro Marii nejslabší disciplínou, už to není taková sláva jako dřív. Maria si tady prožila extra náročný týden, odjezdila DH, SG a kombinaci, ve kterých zase byla velmi úspěšná. Z toho musí být unavená a když se k tomu přidá třeba nějaké menší nachlazení nebo jen nějaká drobnost, není se co divit, že teď do toho deště prostě nešla. V jejím případě je rozumné si odpočinout a pořádně se naladit na slalom speciál. Ale to jsou jen moje úvahy, s nikým z německého týmu jsem nemluvil. Ono se s těmito informacemi o hvězdách jako je Maria Hoefl-Riesch nebo Marlies Schild šetří. Nikdo neřekne "No je to blbý, holkám je špatně". To prostě k velkým akcím patří.

Zajímalo by mě, jakou odezvu má to příšerně postavené ženské SG. Řeší se to na úrovni trenérů?

Znovu říkám, nechodím na schůze trenérů, ale neřekl bych. Je to totiž trend, na který už si všchni zvykají. Začal s tím Kostelič, který staví ty jeho slušně řečeno hodně specifické slalomy. Svým závodníkům pak řekne, na co si musí dát pozor a kde jsou ta největší úskalí. Přesně to samé udělal Rakušan v SG, jeho holky to zvládly, takže je všechno OK. Dneska všichni staví "prasárny", tahle tendence už se asi nedá zastavit. Mimochodem, Kostelič tady zase bude stavět jedno kolo mužského slalomu.

Můžeš se na to dívat tak, že to možná bylo trochu nefér vůči holkám, které jely hned na načátku. Ostatní a zejména Rakušanky už si to mohly ohlídat. Tohle je ale dnešní realita, tak říkajíc part of the game. Jiná věc by byla, kdyby jury došla k názoru, že to bylo špatně postavené z hlediska pravidel, nebo to bylo třeba příliš nebezpečné. Pak se třeba může stát, že dotyčný trenér už příště stavět nebude. Jenomže toho jsou si hlavně Rakušani moc dobře vědomí a myslím, že asi nejlépe vědí, kam až můžou v tomto ohledu zajít. Ten trenér moc dobře věděl, co dělá.

(Visited 31 times, 1 visits today)