Ischgl: lyžování, zábava a nákupy bez hranic

Ischgl: lyžování, zábava a nákupy bez hranic

Zdroj: www.ischgl.com

V sobotu 25. listopadu odstartuje letošní sezónu v rakouském Ischglu tradiční Top of the Mountain Opening Concert. Na pódiu v nadmořské výšce 2300 m tentokrát vystoupí Andrea Berg. Stalo se dobrým zvykem, že zdejší koncerty tradičně zahajují i uzavírají sezónu, v minulosti se zde představily takové hvězdy jako Elton John, Robbie Williams, Mariah Carey nebo Tina Turner.

Rakouský Ischgl je propojený s blízkým švýcarským resortem Saumaun. Horní stanice některých lanovek jsou na vrcholech, kudy vede státní hranice. Užijete si zde nevšední lyžování ve dvou zemích, jehož součástí může být nakupování v bezcelní zóně.

Na svazích nad městem je mix 238 km sjezdovek všech úrovní, který doplňují rozsáhlé terény pro freeride lyžování, ultramoderní infrastruktura a nevídané množství restaurací a aprés ski barů. Centrem lyžařské oblasti je Idalp ve výšce 2300 m. Jedná se o miniaturní město s veškerým myslitelným zázemím (včetně skříněk, kam si můžete přes noc zamknout lyže), kam míří dvě ze tří lanovek z údolí – Silvrettabahn a Fimbabahn.

Zdroj: www.ischgl.com

Nejvyšším bodem oblasti, kam se dostanete lanovkou, je Greitspitze (2872 m). Odsud vede černá sjezdovka 14a, kde sklon místy dosahuje až 70%. Na stejném místě začíná nejdelší místní trať: měří 11 km a je označena logem Eleven. Pokud zamíříte na výlet do Švýcarska, nejrychlejší cesta vede z Idalpu čtyřsedačkou Flimjochbahn na Viderjoch (2732 m). Tam je hranice a dále pokračujete po jedné z paralelních sjezdovek č. 62 nebo 63 do centra švýcarské oblasti Alp Trida (2263 m).

Doporučujeme nepůjčovat zde manželkám kreditní kartu, protože více než šest desítek duty-free butiků předních značek představuje nezdravé lákadlo. Kupuje se zde hlavně alkohol a cigarety a pokud lyžujete s batůžkem, může se stát, že vás na sjezdovce zastaví celník a bude chtít vidět jeho obsah. Můžete vézt jen jednu láhev tvrdého a karton cigaret na osobu.

Taneční kreace v přezkáčích

Ischgl je vyhlášený bujarým nočním životem a množstvím aprés ski barů. Koncentrují se hlavně u spodní stanice lanovky Silvrettabahn a u dojezdů sjezdovek. Úžasná atmosféra zde panuje už od časného odpoledne. Všichni se druží a lidé, do kterých byste to na první pohled nikdy neřekli, v přezkáčích a za doprovodu ryčné hudby předvádějí překvapivé taneční kreace.

Zatoužíte-li po romantičtější kratochvíli, půjčte si sáňky a vydejte se na 7 km osvětlenou dráhu z Idalpu. Jízda do údolí pod nebem posetým hvězdami nemá chybu.

Text: Roman Zvarič