Jan Šrail: Účast na MS ve Falunu je překvapením

Honza Šrail je mimo svého civilního zaměstnání v národním parku členem B týmu české reprezentace a stejně jako například Evu Vrabcovou Nývltovou ho můžeme vidět i v kombinézách týmu Pioneer Investments Lukáše Bauera. Právě v jeho dresu odpovídal těsně před začátkem šampionátu na sérii novinářských otázek.

Honzo, jak si považujete startu na mistrovství světa?

Je to pochopitelně můj největší úspěch a bude to obrovská zkušenost. Bylo to i překvapení, že jsem se byl schopen vyhrát na mistrovství republiky patnáctku a zajistit si tak cestu do Falunu. Původně jsem si myslel, že mým letošním vrcholem bude Universiáda v Tatrách, ale musel jsem to přehodnotit.

Proč jste to nečekal?

Nedával jsem tomu moc procent, protože jsem měl v létě dva měsíce zdravotní problémy. Léčil jsem zánět achilovky a nechtěl jsem věřit, že se mi bude dařit a teď jsou z toho lepší výsledky než loni. Burcovalo mě taky, že jsem v béčku a byl to takový hec potrápit kluky v áčku.

S kým trénujete?

V současné době jsem trénoval pod vedením Zbyňka Valouška v B týmu reprezentace, ale ty důležité tréninky si hodně řídím sám. Celkový můj trénink je taková dohoda všech stran, trenéra B týmu, mého táty a mě.

Máte raději bruslení, nebo klasický styl?

%BOX srail right%Letos jsem úspěšnější ve skejtu, což jsem potvrdil i na domácím šampionátu, kde jsem vyhrál patnáctku volně jsem vyhrál. Je vidět, že na to mám sílu.

S čím budete na MS spokojen?

Je to můj první šampionát, tak nevím, co čekat. Dám do toho maximum, abych předvedl aspoň takový výkon jako na mistrovství republik a snad ukážu, co umím.

Jak dokážete sladit práci v NP  Šumava s tréninkem?

Musel jsem se naučit hospodařit s časem. Většinou jsem si nasbíral náhradní volno, které jsem využíval k tréninku a veškerou dovolenou jsem dal na soustředění. Na mistrovství mi ředitel podepsal neplacené volno.

Co obnáší vaše práce v NP Šumava?

Jsem čtyři roky členem Informační a strážní služby a dohlížíme na dodržování legislativy platné v ochraně přírody a krajiny, děláme přednášky na školách dětem, nebo  poskytujeme první pomoc.

V zimě jsou tak běžky i součástí Vaší práce?

Ano, vyrážím na nich do terénu a kontroluju, zda se návštěvníci chovají dle zákona. Myslím, že jsou velice ukáznění a jsem s nimi velice spokojený. A když jsou nějaké problémy, třeba porušují uzávěry cest, tak se většina věcí dá řešit domluvou.

Zní to, že jste pyšný na práci v NP Šumava?

Je čest vozit logo Národního parku Šumava a myslím, že to je i pro ně plus, že jsem se dostal na mistrovství světa.

Jak budete řešit případné zařazení do A-týmu běžecké reprezentace?

Určitě bych asi měl zájem, ale jde o to, jak se to bude dát skloubit se zaměstnáním v Národním parku. Musela by to být nějaké domluva a kombinace. Bylo by to těžké se rozhodovat mezi áčkem a prací v Národním parku Šumava.

Jak jste se k lyžování dostal?

Pocházím přímo z Prášil, kde žiju od čtyř let a nehodlám odtud odejít. K lyžování mě vedli rodiče a teď i v práci chodím na lyže, proto mě láká se na lyžích pořád zdokonalovat.

Před zimou jste se rovněž stal členem dálkového týmu Lukáš Bauera Team Pioneer Investments. Co to pro Vás znamená?

Jsem moc rád, že jsem s Lukášem začal spolupracovat a můžu se od něj hodně naučit. Team Pioneer Invesments má budoucnost. Já jsem letos dal dálkové tratě na druhou kolej, jelikož cílem byla nominace na šampionát ve Falunu, ale uvidíme, jak se bude dál dařit a na laufy se v budoucnu taky těším.

(S využitím webu SLČR a skinordic.cz)

 

(Visited 1 times, 1 visits today)