Jižní zima v Dolomitech

V těchto dnech, kdy naše střediska zápasí s posledními zbytky sněhu a umělé zasněžování je ztíženo vysokými teplotami, hlásí i nejjižnější oblasti Dolomit na sjezdovkách více než metrovou sněhovou vrstvu, která určitě ještě nějakou dobu vydrží, navíc každou chvíli ještě sněhu přibývá. A proto neváhejte a ještě tam vyražte s dětmi na zimní prázdniny, ocitnete se ve sněhovém ráji, který každý rok jen tak neuvidíte.

Italské Dolomity, především jejich jižní oblasti v Trentinu, kde se ke krásnému přírodnímu prostředí ještě přidává velká pravděpodobnost hezkého slunečného počasí po celou dobu pobytu, jsou pro děti ideální. Denně pečlivě upravované sjezdovky jsou pro případ, že by přišlo velké teplo a sníh rychle tál, zajištěny dnes již téměř z 95 % umělým zasněžováním. Pokud se sem vydáte v termínech, které jsou pro rodiny velmi výhodné z cenových důvodů, tedy třeba koncem března nebo začátkem dubna, máte jistotu, že si určitě zalyžujete.

VAL DI FIEMME – jednička pro rodiny s dětmi

Jednou z nejoblíbenějších lyžařských oblastí Trentina, která je vyhlášená pro prázdniny s dětmi, je údolí Val di Fiemme. Ve všech třech jeho lyžařských oblastech – Ski Centru Latemar, na Alpe Cermis nebo na Bellamonte – Alpe Lusia, jsou sjezdovky připravené nejen pro dospělé, ale také pro děti. Všechna uvedená místa mají dětské lyžařské hřiště, obsluhované pomalými lanovkami uzpůsobenými pro děti a začátečníky. Najdete zde samozřejmě i lyžařské školy a v okolí restaurace, kde rodiče mohou při kávě nebo sklence trentinského vína sledovat lyžařské pokroky svých ratolestí.

Obzvláště přívětivé středisko pro děti je Bellamonte – Alpe Lusia, hlavně jeho část nad Bellamonte, kde hned první dvě za sebou jdoucí sedačky obsluhují krásně dlouhou, širokou a mírnou modrou pistu, kde se děti, které už trochu lyžují, mohou bezpečně vyjezdit a zdokonalit. A v jejich okolí jsou desítky kilometrů sjezdovek všech obtížností pro ostatní členy rodiny. U startu lanovek hned u parkoviště se nachází dětské hřiště a restaurace, která je maximálně uzpůsobená nejen pro děti, ale i handicapované.

Zvláště pro starší děti je možné lyžování v oblasti Val di Fiemme doplnit dalšími sporty, při kterých se vyřádí a užijí spousty legrace. Například bruslení na ledním stadioně v Cavalese nebo na otevřené lední dráze v Lago di Tesero. Brusle je možné zapůjčit si přímo na místě. Nabídku rozšiřují také 2 kryté bazény v Predazzu a Cavalese. Držitelé vícedenních lyžařských skipasů mají vstup do těchto zařízení zdarma. Jedinečnou zábavu představuje také jízda na sáňkách za svitu měsíce zasněženou přírodou po sáňkařské dráze v Oberregenu, která nabízí 2,2 km osvětlených tratí (1 modrou a 1 červenou).

www.visitfiemme.it

MONTE BONDONE – skiareál na stejnojmenné hoře

Lyžařské středisko Monte Bondone je ideální volbou pro rodiny s dětmi, které jistě uvítají také velmi příznivé ceny ubytování. Výhodou je jeho poloha v těsné blízkosti údolí Adige, tedy v pohodlné blízkosti dálnice. Je nádhernou přírodní terasou, odkud je neuvěřitelný výhled v šíři 360° na velikány Trentina od Brentských Dolomit až po Adamello. Celková lyžařská plocha je 70 hektarů a průměrná šířka sjezdovek je neuvěřitelných 33 metrů. Perlou skiareálu Monte Bondone je zcela ojedinělá sjezdovka Granpista (v překladu Velká sjezdovka). Měří 3,5 km a vezmeme-li navíc v úvahu průměrný sklon trati 38%, řadí ji to mezi nejlepší sjezdovky v celém Trentinu a rozhodně láká i ty nejnáročnější lyžaře. Monte Bondone tak může uspokojit převahou snadnějších sjezdovek nejen své nejmenší návštěvníky, ale také jejich rodiče. Skiareál je ze 100% pokrytý systémem umělého zasněžování, perfektní úprava sjezdovek je tu samozřejmostí. Nedávná novinka – večerní lyžování – se setkala u lyžařů s velmi kladnou odezvou a je součástí zdejší lyžařské nabídky i letos. Vedle lokálního skipasu je možné pořídit si i skipas, umožňující přístup do jiných skiareálů sdružení SKIRAMA DOLOMITI Adamello Brenta.

Velkou výhodou lyžařské oblasti Monte Bondone, kterou ocení hlavně milovníci historie a kultury, je blízkost hlavního města provincie Trenta. Za návštěvu stojí hrad Buonconsiglio a opravdovou atrakcí pro děti je nově otevřené multimediální přírodovědecké muzeum MUSE.

www.apt.trento.it

PINZOLO – malý brácha slavné sestry

Oproti noblesní Madonně di Campiglio je spousední Pinzolo mnohem klidnější středisko spíše rodinného charakteru. Zdejší sjezdovky, klikatící se dolů po svazích hory Doss del Sabion, končí až v městečku Pinzolo. To se může pochlubit značkou “Family in Trentino”, kterou uděluje Autonomní provincie Trentino místům vycházejícím vstříc rodinám jak širokou nabídkou služeb, tak příznivými cenami. Děti se mohou vyřádit v dětských sněžných parcích s nafukovacími atrakcemi, jsou pro ně připraveny lyžařské školičky i bohatý animační program. Návštěvníci tohoto střediska se mohou rozhodnout pro lokální skipas zahrnující pouze tuto oblast nebo pro skipas Superskirama, který jim umožní přístup na všech 380 km sjezdovek sdružení Skirama Dolomiti Adamello Brenta, především do lyřaského areálu Madonna di Campiglio – Marilleva – Folgarida, se kterým je nově propojené kabinkovou lanovkou.

ANDALO

I tato lyžařská oblast je vhodná pro rodiny s dětmi a pro lyžaře začátečníky, neboť nabízí převážně mírnější až středně těžké svahy. Sjezdovky se klikatí z 2000 m n. m. západní stranou hor až do městeček Andalo a Fai. Jednou z lahůdek je 5km dlouhá červená sjezdovka, ze které je nádherný výhled až k jezeru Lago di Garda. Pro odvážné je v nabídce také jedna sjezdovka černá. Lyžařský areál je vybaven nejnovějšími přepravními zařízeními, jejichž charakteristikou je rychlost a bezpečnost. Konstantní lyžařské podmínky zaručuje možnost umělého zasněžování všech sjezdovek, i když letos zatím není potřeba ho používat. Andalo totiž v širokém okolí obvykle schytává nejvíce sněhových srážek a letos je v žebříčku množství napadaného sněhu v Aplách na prvním místě, vrstva napadaného sněhu se blíží 5,5 metru, což zaručuje dobré lyžování dlouho do jara. V celé oblasti je zajištěna doprava skibusem k lanovkám zdarma. O kvalitě zdejšího lyžařského areálu svědčí i skutečnost, že je už po několik let tréninkovým sídlem norského reprezentačního týmu. V oblasti je hned několik lyžařských škol a nechybí ani programy pro rodiny, včetně dětských parků na sněhu pro nejmenší.

(Visited 3 times, 1 visits today)