Kožíškův životní závod v Liberci

„Tak jsem si to přál. Před dvěma lety jsem byl nejlíp pátý, loni v Praze čtvrtý, teď třetí. Doufám, že krok za krokem dojdu za dva roky až nejvýš,“ usmíval se 27letý závodník Dukly Liberec.

Vyhrál norský mistr světa Ola Vigen Hattestad, stejně jako před dvěma lety na stejné trati. Mezi ženami se radovala z triumfu podruhé v kariéře americká lyžařka Kikkan Randallová.

Kožíšek zajel výborně už v kvalifikaci, na 7. místě. „Když pak vypadli ostatní kluci, věděl jsem, že musím bojovat i za ně, aby ti skvělí fanoušci neodešli,“ říkal.

Kožíšek ve vyřazovacích bitvách dřel, chytře si hájil pozice, ale také mu jely výtečně lyže. V cílové rovince semifinále se tvrdě nacpal před Itala Pellegriniho. „Jel jsem svoji stopu, takhle se jezdí,“ nebál se trestu. Ve finále se držel spíš vzadu, až v závěru se hrnul vpřed až na třetí pozici. „Měli jsme to najeté, věděli i o pomalejších místech,“ dodal Kožíškův trenér Václav Korunka.

Po vzoru Američanů poprvé také použili spinningové kolo k vyjetí únavy mezi jízdami a také elektrický tlakový přístroj lymfoven. „Kolo váží hodně, ale doufám, že mi ho vezmou i na mistrovství světa do Oslo,“ smál se Kožíšek. Do zítřejšího týmového sprintu dvojic nastoupí spolu s Koukalem. Druhou dvojici vytvoří Horyna a Novák.

Mezi ženami se dostaly do čtvrtfinále dvě Češky. Eva Nývltová se naneštěstí nechala zavřít v poslední zatáčce, ale sahala po dalším postupu. „Byla jsem už strašně unavená po Tour de ski, dva dny jsem ani nemohla vstát z postele,“ radovala se z 20. místa. Příští týden už se chystá na Univeziádu do Turecka.

Hned premiéru ve světovém poháru proměnila v první body také 29. Karolína Grohová. „Jsem šťastná, vůbec jsem to nečekala Ve čtvrtfinále mi chyběly síly, ale ukáže se příště,“ povídala 20letá svěřenkyně trenérů Šimůnka s Kašparem, která se chystá na MS do 23 let v Otepää.

Nepostoupila pouze Jitka Pešinová, 33letá manželka šéfservismana českého týmu a pod dívčím jménem Šimůnková bývalá úspěšná biatlonistka.

foto: Martin Sidorják

(Visited 1 times, 1 visits today)