Kurzové sázky: Mějte z biatlonu ještě o něco víc

Sport a sázky jdou tak nějak dohromady už od nepaměti. Nemá zřejmě cenu pátrat po tom, kdy tyto dvě kratochvíle poprvé spojily své síly, jisté je, že s legalitou to sportovní sázení dlouho nemělo právě jednoduché a ani dnes nejde, v tomto směru, o zcela klidné vody. Zrovna Česká republika jde v nejasnostech okolo něj příkladem, ale to je téma pro jiné odborníky. Nás nyní budou zajímat sázky čistě z pohledu sportovního, coby zábava okořeňující zápasy a závody. Taková dobře vsazená padesátikoruna totiž dokáže prožitek, třeba právě z biatlonového závodu, posunout do úplně jiných rozměrů. Tím spíš, že právě tenhle sport je počtem situací a událostí doslova rájem příležitostí pro bookmakery i hráče.

Začněme ale přece jen trochu pomaleji. Navštívíteme-li pobočku nějaké sázkové kanceláře, nebo klikneme na stránky tipsport.cz, unibet.com a další, objeví se tisíce příležitostí a kurzů týkajících se povětšinou fotbalu, hokeje nebo tenisu. Tyto sporty nejen u nás, ale i v celé Evropě vévodí statistikám sázenosti s takovým odstupem před ostatními, že si člověk říká, jak pěkné by bylo vlastnit firmu jménem fotbal. Právě on je z pohledu sázkařů naprosto výjimečným kouskem, sázky na něj tvoří až sedmdesát procent všech tipů. V zimních měsících přebírá jeho úlohu, alespoň v Česku, hokej. Česká extraliga nebo zámořská NHL. Zimní lyžařské sporty patřily dlouho na úplný okraj zájmu sázkařů i sázkových kanceláří – ledy se trochu pohnuly až se snahou FIS a IBU popularizovat lyžování jako takové. Seriál Tour de Ski, propagace velkých sjezdových závodů, biatlonový Ruhpolding nebo Oberhof jsou akce přitahující naši pozornost a přesouvající obsahy našich peněženek do kolonek 1,88:1 a jim podobných.

Internet, místo sázkám zaslíbené

Hlavní bookmaker společnosti Fortuna Ondřej Vích upřesňuje, že v letošní sezoně je patrný mírně zvýšený zájem sázejících o biatlon přikládaný hlavně výborným výsledkům českých reprezentantů. “Na jeden závod přijímáme sázky za zhruba 700 tisíc korun, pro sázkaře je to nicméně velmi těžký sport, zejména kvůli nevyzpytatelnosti střelby, kdy jedna nevydařená položka může favorita lehce zařadit do pole poražených. Specifikem biatlonu je, že se na náběrech proti jiným sportům výrazněji podílejí sázky live, říká Vích. Podíváme-li se na tipy sázek u zimních sportů, jsou nejvyhledávanějšími ty na celkové umístění a duely. V biatlonu ještě sázka na počet chyb na střelnici nebo na časový rozdíl mezi vítězem a vybraným sportovcem. Porovnání dvou závodníků, ať již formou “kdo lépe” (duel), nebo vyjádřený časovým odstupem, dostává přednost díky nevyzpytatelnosti a vyrovnanosti biatlonu jako takového. Své si v něm sehrává střelnice schopná zamíchat s výsledky lépe, než tuzemští fotbaloví rozhodčí z představení Ivánku, kamaráde.

Sázky na sportovní události, lyžování nevyjímaje, jsou především o informacích. Chcete-li být dobří a brát výhry, musíte o daném sportu vědět co nejvíc. Minimálně tolik jako bookmaker a jeho software. Úkol jistě nesnadný, i když s dostupností internetu mnohem jednodušší než ještě před pár lety. Vzpomínám si na jednoho přítele, který byl opravdu dobrým sázkařem v dobách, kdy ještě zdaleka ne každý uměl používat SMSky a iPhone existoval tak leda v hlavě Steva Jobse. A ten říkal: “Vydělávat si sázením je práce jako každá jiná, prosedíš deset hodin denně u teletextu a musíš jí odevzdat vše, abys byl úspěšný.” Patřil do skupiny klientů, které sázkové kanceláře nemají příliš v oblibě, neboť vědí a vydělávají. Kdybychom byli takoví všichni, už by si dávno nebylo kde vsadit. Hezky ale ilustruje příklad, že chcete-li pravidelně inkasovat, musíte umět. Jako všude jinde. Naštěstí pro firmy podnikající v tomto odvětví, a koneckonců i pro nás sázkaře, je možná ještě zábavnější nechat si vyjet tiket jen občas. S tím rizikem, že prohrajeme, jenže budeme mít daleko víc z daného závodu. I tenhle druh sázení je díky internetu a mobilům daleko jednodušší než kdy dříve. Přesněji, hlavně tento druh je daleko jednodušší. Prostě si jen, třeba přímo vedle trati v Novém Městě, spustíte patřičnou aplikaci, nebo otevřete dané stránky a sázíte. Na toho, kdo se vám ve třetím kole zdá podle výrazu tváře nejodpočatější. Nebo na toho, kdo má na střelnici ruku jako ze železa. Live kurzy vypisované a upravované v průběhu závodu jsou stále populárnější. Marek Herman, výkonný ředitel Asociace provozovatelů kurzových sázek, k nim říká: “To kouzlo internetového sázení je v tom, že můžete být při tom, že můžete být při závodě.” Pojďme se nyní podívat na jednotlivé možnosti příležitostí a biatlonových sázek trochu konkrétně. Ať to únorovém mistrovství bookmakerům pořádně opepříme!

Sázet z Nového města bude hračka. Mobilní stránky Unibetu se sekcí Live sázek. Jistě i novoměstské disciplíny by se zde měly objevit.

Nové Město v řeči čísel

V čase uzávěrky tohoto čísla internet vypsanými kurzy na biatlonový šampionát pravda právě nehýří. Naštěstí i dohledaná trocha stačí k utvoření představ o tom, co a jak bude v první polovině února možné. Tedy na co si půjde vsadit. Biatlonu jako celku věnují pozornost takřka všechny sázkové kanceláře, případně stránky lokalizované do naší mateřštiny. Dvojice nejznámějších tuzemských Tipsport a Fortuna však na počátku ledna nabízejí pouze závody Světového poháru v několika málo příležitostech. Ovšem dá se předpokládat, že kurzy na MS se před šampionátem ještě objeví. Hodně biatlonových sázek lze dlouhodobě najít na webu bwin.com, například na závod v Ruhpoldingu vypsala tato kancelář kurzy head-to-head, vedení po třetí štafetové předávce, náskok vítěze a mnohé další. Slovo “biatlon” vypátraly vyhledávače také na stránkách dalších sázkovek. Ze zdrojů, které se nám podařilo dohledat, má zatím bezkonkurenčně nejobsáhleji pokryty novoměstské disciplíny sázková kanclář unibet.com. Z jejich kurzů lze dokonce i vcelku přesně poskládat, jak by měly vypadat mistrovské stupně vítězů. Mezi muži jsou v nejlepší trojici Malyshko (kurz okolo 4,5:1), Fourcade a Svendsen. Mezi ženami Gössner (cca 3:1), Berger a Domracheva. Pro nás ještě zajímavější jsou pozice našich. Největším favoritem je, patrně na základě výborného vstupu do letošního kalendářního roku, Ondřej Moravec (stíhací závod i sprint 35:1), mezi ženami jsou v první desítce jak Gabriela Soukalová, tak Veronika Vítková. Aby toho nebylo málo, má Unibet i o mnoho méně běžných příležitostí, než pouze sázky na prvního a stupně vítězů. Každého ze závodníků můžete pasovat mezi umístění v TOP 5, u mnoha z nich lze vybírat z duelů, jak na umístění, tak třeba na lepší střelbu. Zaujmou kurzy na časovou ztrátu, kterou budou mít naši na vítěze závodu. Samozřejmá je možnost tipnout vítěze štafet (favorité Norsko a Rusko s kurzy okolo 3:1).

Hodně zajímavou otázkou je, jak se ke kurzům dostat. V případě, že jsme u počítače, nebo jsme navštívili kamennou pobočku, není co řešit. Co když ale, coby skalní fanoušci biatlonu, stojíme vedle trati přímo v Novém Městě? Naštěstí i zde už vývoj dospěl hodně daleko. S chytrými telefony dnes zaplatíme nájemné po splatnosti i odpovíme šéfovi na pracovní email s diakritikou, takže není problém ani navštívit online jakoukoliv sázkovou kancelář. Protože o byznys jde v tomto odvětví až na prvním místě, snaží se firmy zákazníkům své stránky zpřístupnit doslova kdekoliv: některé mají pro smartphony speciální aplikace (tipsport, bwin.com, batfair.com), téměř všichni nabízejí optimalizované webové rozhraní. Zejména druhé řešení je, na mnohých webech, dotaženo k dokonalosti a dokazuje, jak důležití pro ně my, přihlašující se z mobilů, jsme. Konkrétně? Určitě stojí za pozornost ifortuna.cz s praktickým posuvníkem, pomocí něhož určujete výši sázky. Hodně dobře si s mobily poradili u betfair.com a betway.com. Samostatnou kategorií, co do použitelnosti, je opět unibet.com. Na něm prakticky nepoznáte, že se nepohybujete ve specializované aplikaci, fungují gesta, vybrané kurzy vyjíždějí ze spodní části telefonu, vše je v dosahu pár doteků prstem. Pro spokojené stáří stačí jen dotknout se ve správném místě. Tak hodně štěstí!

Sázky na biatlon: na co se také sází?

  • – vybraný závodník a vítěz: časový rozestup v cíli
  • – vybraný závodník a první z Čechů: časový rozestup v cíli
  • – první a poslední: časový rozestup v cíli
  • – počet chyb na střelnici
  • – umístění vybraného závodníka v TOP 5
  • – nejlepší z Čechů
  • – která ze štafet povede na jednotlivých předávkách
  • – head-to-head sázky: chyby na střelnicích i celkový výsledek
  • – nejúspěšnější země

zdroj: Sázková kancelář Unibet

(Visited 3 times, 1 visits today)