Liberecké divadlo uvede hru o Jiřím Raškovi

Před dávnými lety, v době rudé nesvobody, dobyl malý Čech s velkým srdcem Jiří Raška celý svět. Dobyl ho na lyžích z jasanu. Skočil a letěl. Byl to nádherný let v nekonečném tichu, který trval kratičký lidský věk, jak píše Ota Pavel. Vítězný příběh Jiřího Rašky se totiž stal inspirací k napsání knihy sportovního reportéra a oblíbeného spisovatele Oty Pavla. Je to obraz jako z pohádky, ale není smyšlený. Je to skutečný příběh o skromnosti, vytrvalé píli a víře v sebe a ve své sny.

Kniha Oty Pavla vyšla až rok po autorově smrti v roce 1974, v roce 2014 si tedy připomínáme 40. výročí vydání. Ponořme se do pozitivní atmosféry Raškova životního příběhu. Jeho taneční zpracování vám však odkryje ještě jeden dějový aspekt, a tím je životní osud Oty Pavla. Ten na pozadí vítězství Jiřího Rašky vnáší do našeho příběhu se šťastným koncem prvky lidské bolesti, prohry a osudové tragiky, které však nepsal Pavel na papír, ale sám žil.

V zajímavém zpracování se sen prolíná se skutečností a tanec se sportem. Je to obraz ze života, obraz vítězství vůle a houževnatosti, obraz okamžiků nefalšovaného lidského štěstí, ale i příběh nemoci, bolesti a utrpení.


Divadlo Františka Xavera Šaldy v Liberci

Martin Dvořák: Ota – Pavel – Raška

Režie, choreografie, libreto: Martin Dvořák

Premiéra: 28. února 2014, 2. premiéra 8. března 2014

(Visited 1 times, 1 visits today)