Lyžařské půjčovny mají co nabídnout

Lyžařské půjčovny mají co nabídnout

Ze statistik lyžařských půjčoven vyplývá, že stále více tuzemských lyžařů dává přednost půjčení lyží před jejich koupí. Tento trend lze již delší dobu pozorovat v zahraničí a nyní se prosazuje i na českém trhu. Zároveň začínají zákazníci půjčoven lyží stále více vyžadovat nové lyže z kolekcí pro aktuální sezónu, a to včetně top modelů. Na rozdíl od zahraničí je u nás rovněž trendem půjčovat si lyže ve velkých městech a na celou sezonu.

„Počty námi půjčených lyží za sezonu v posledních letech narůstají. Někteří lidé si lyže raději půjčí proto, že na hory nejezdí tak často, jiní zase uvítají možnost vyzkoušet pokaždé jiný model lyží. Souvisí to také s tím, že kvalitní půjčovny již dnes nabízejí to nejnovější pro aktuální sezónu od předních značek, a to včetně top modelů. Půjčení lyží tak již nemusí znamenat, že budete jezdit na starých a hodně používaných lyžích, jak tomu bylo dříve,“ říká Karel Studnička z půjčovny lyží pražského Ski a Bike Centra Radotín.

Výhodou půjčování lyží je nižší počáteční investice do vybavení. Další výhodou je, že se lyžař nemusí o vybavení starat.

Kvalitní půjčovny dnes nabízejí k půjčení průřez nejpopulárnějšími kategoriemi lyží, takže si každý lyžař může vyzkoušet, co které lyže umějí, a následně vyhodnotit, jaký model je pro něj nejvhodnější. To pak usnadňuje rozhodování při koupi lyží.

Doma a v klidu

Trend půjčování lyží ve velkých městech souvisí někdy s nižší cenou, zejména však s tím, že lyžaři mají již před odjezdem na hory lyže zajištěné a nemusejí se bát, že na horách už budou lyže vypůjčovány. To se může snadno stát zejména v exponovaných termínech, jako jsou například jarní prázdniny.

„Víme o tom, že si stále více lidí půjčuje lyže již ve městě a nikoliv až v horském středisku. Proto o prázdninách očekáváme velký zájem patrný už z rezervací a jsme připraveni ho uspokojit,“ ujišťuje Zuzana Princová ze serveru  www.pujcovnalyzi.cz.

Zdroj: www.atomic.com

Půjčování jako test

Výhodou půjčování lyží je samozřejmě nižší počáteční investice do vybavení. Další výhodou ale je, že se lyžař nemusí o vybavení starat. Lyže dostane v půjčovně vždy oservisované a s vázáním seřízeným na jeho aktuální hmotnost. Velkým plusem je také možnost půjčit si vždy lyže, které budou dokonale vyhovovat aktuálním podmínkám a prostředí, kde bude lyžař jezdit.

Na víkend v českých horách si půjčí točivé a hravé lyže s malým rádiusem pro krátké oblouky, na týdenní dovolenou na nekonečných alpských pistách možná zvolí obřačky pro rychlou jízdu v dlouhých obloucích. A chystá-li se v zahraničí lyžovat mimo upravené tratě, požádá v půjčovně o široké prašanovky.

Mnozí lyžaři oceňují také fakt, že při využívání služeb lyžařských půjčoven jim náčiní zbytečně nezabírá doma místo. Po lyžování je jednoduše vrátí do půjčovny a nemusejí lyže opírat v rohu obýváku, nebo je pokaždé pracně ukládat na půdu či do sklepa. Jako dobrý kompromis mezi půjčováním a kupováním lyžařského vybavení se tak čím dál více jeví řešení, kdy si koupíme lyžařské boty, které musí výborně sedět na noze, a půjčujeme si pouze lyže.

Na týden i na celou zimu

Většina kvalitních půjčoven dnes nabízí kromě klasického také celosezónní zapůjčení, kdy si náčiní vyzvednete již na podzim a vrátíte ho až na jaře. Často se celosezonní zápůjčky využívají u dětského lyžařského vybavení. Při rozhodování velmi dobře zvažte, kolikrát za sezónu a na jak dlouho se na lyže dostanete, a zda se vám tedy vyplatí náčiní půjčit na celou zimu, nebo si je raději půjčíte vždy před každým lyžováním znovu.

Výhodou celosezónního půjčení je cena a pohodlí – nemusíte před a po každém lyžování znovu do půjčovny. Navíc máte vybavení k dispozici celou sezónu a můžete tak na lyže vyrazit kdykoliv i neplánovaně, třeba když zrovna napadne sníh. U dětského vybavení je benefitem také to, že se nemusíte bát, že dítě ze zakoupeného vybavení v průběhu sezóny vyroste. Kvalitní půjčovny totiž v rámci celosezónního půjčení nabízejí možnost jedné bezplatné výměny lyží i bot za větší.

(Visited 13 times, 1 visits today)