Lyžařský odskok: 360 Ball

Do finále soutěže o nejzajímavější přínos sportu se loni dostaly brusle na led i sníh, stan bez tyčové konstrukce, snowboardové oblečení pro ženy nebo designové nálepky na lyže, ale všem vymetli zrak dva kluci z Afriky. Bráchové John a Mark Collinsové přišli už v roce 1996 s nápadem na hru, kde hráči odráží míč od vodorovné desky položené uprostřed kruhu, který obíhají. Taková kombinace squashe a stolního tenisu, okořeněná možností nahrávek, která se dá hrát stejně dobře v hale jako na pláži, ve dvou, nebo ve čtyřech.
Když Collinsové prvně pozvali na dvorek matčina domu v Jihoafrické Knysně své přátele, netušili, že je hra natolik chytne, že budou trávit další dlouhé dny hraním a vylepšováním. Prvním vyladěním byl půlkruhový tvar odrazové desky, aby se míče příznivěji odrážely a výměny se prodloužily. Potom Mark objevil prázdnou nádrž kruhového tvaru a napadlo ho zapojit do hry zdi.

Nejlepší nápad ale bylo představit sport na loňském ISPu, na který se 360 ball team připravoval celý rok. Pětice nadšenců několik měsíců ladila detaily, aby dosáhla atraktivního představení pro diváka i zábavu a výkon na hřišti. A v Mnichově zaujali. Němci si hru natolik oblíbili, že zahájili domácí nábor, aby sestavili tým, který by Jihoafričanům mohl konkurovat. Budou to mít těžké, protože elitní čtveřice Knysňanů, která na veletrhu hrála ukázkové utkání, trénovala přes deset let. 360 ball se ale dá hrát skvěle i ve dvojici. Doufejme, že do světové desítky, kterou tvoří téměř výhradně borci (včetně žen) z Jižní Afriky, se brzy propracuje i náš zástupce. To by totiž znamenalo, že tento squash hraný o pánvičku se prosadil i v Česku. 

Ukázka 360 ball přímo z loňského ISPA


(Visited 7 times, 1 visits today)