Lyžování v Grónsku. Plovoucí ledovce, eskymácké osady a nádherné pobřeží

Lyžování v Grónsku. Plovoucí ledovce, eskymácké osady a nádherné pobřeží

Pokud vás láká toulání na skiaplech nebo sněžnicích a následné sjíždění na lyžích z dvoutisícových štítů přímo k moři, může být Grónsko pro Vás tou pravou destinací.

Jinak těžko přístupné západní pobřeží je známé svými ledovci a hlubokými fjordy, nad nimiž se zvedají pobřežní hory přesahující 2.000 m. Protože oblast je přístupná pouze lodí, hlavním dopravním prostředkem a zároveň plovoucím hotelem je impozantní trojstěžník, ze kterého se denně můžete vydávat na pevninu.

Během plavby je možnost z paluby lodi pozorovat divoká zvířata, plovoucí ledovce, eskymácké osady a nádherné pobřeží. Tento projekt byl vyhodnocen magazínem GEO jako nejlepší aktivní plavba roku 2013!

Trojstěžník jako lyžařská základna

Cesta začíná v městečku Maniitsoq, které leží na ostrově v ústí fjordu. Přístav v Maniitsoq nezamrzá od časného jara do nástupu zimy a je domovem inuitské komunity rybářů a lovců. Lov zde stále představuje hlavní zdroj obživy a ekonomiky oblasti. Můžete také navštívit místní muzeum s hezkou expozicí místní historie a kultury. Zpestřením může být i pozorování vorvaňů, kteří často navštěvují moře v blízkosti města.

Maniitsoq spojuje s okolním světem malé letiště, kam létají malá letadla z hlavního grónského letiště v Kangerlussuaq.

Skupina lyžařů, snowboardistů a milovníků sněžnic nastoupí na nádherný dřevěný trojstěžník, který jim v následujících dnech poskytne zázemí pro spaní a stravování a bude je dopravovat mezi jednotlivými lokalitami. Tento obratný škuner je ideální pro plavbu v pobřežních vodách Grónska, mezi ledovými krami a ostrůvky, v úzkých fjordech a také například pro pozorování velryb.

Loď má komfortní kajuty, restauraci, bar a čítárnu a prostorné otevřené paluby s výborným výhledem i v případě, že pluje pod plachtami. Vybavení doplňují dva nafukovací čluny (Zodiaky) sloužící pro vylodění a pozorování zvířat v jinak nepřístupných místech.

Jak to probíhá?

Celá plavba trvá 8 dnů a lyžuje se každý den – pod vedením zkušeného lyžařského instruktora se skupina vydá na pobřeží a podle přírodních podmínek a počasí naplánuje výlet. Na své si přijdou i vyznavači telemarkového lyžování nebo snowboardisté. Kdo se nechce klouzat, může s druhým průvodcem vyrazit na sněžnicích.

První destinací je úžasný labyrint fjordu Sermilinguaq, který nabízí jednu z nejdivočejších krajin Grónska, kde vrcholky hor pokrývají impozantní ledovce. Na sněžnicích tu lze prozkoumat úpatí hor a vyhlídky na fjord.

Loď v následujících dnech pokračuje labyrintem fjordů na sever  navštívíme oblast fjordů Evighedsfjorden a Kangerdluarssuat, kde lze podniknout výstup a sjezd na lyžích z ledovce Taaterat Glacier z výšky 1.000 m až k moři! Oblast je pochopitelně skvělá i pro výlety na sněžnicích.

Další dny se podnikají výstupy a sjezdy z dalších vrcholů v okolí a lyžaři tak mohou obdivovat nádherné pohledy na fjordy z ptačí perspektivy. Během večerů na jachtě zakotvené v některém z fjordů si účastníci sdělují zážitky z uplynulého dne.

Diskobugt 13.-22 Juni 2012
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
navigate_before
navigate_next

Praktické informace

Protože na palubě jsou vždy dva zkušení instruktoři, kteří zajišťují bezpečnost, je tato polární cesta vhodná i pro skialpinisty a lyžaře, kteří nemají zkušenosti s lyžováním na ledovcích. Podmínkou je pouze schopnost sjíždět v hlubokém sněhu. Kdo nelyžuje, může se připojit ke skupině vyrážející na sněžnicích.

Celá cesta je včetně kompletního servisu, a to včetně ubytování v pohodlných kajutách a plné penze. Večer na lodi probíhají brífinky i odborné přednášky na různá témata, týkající se okolní přírody, historie nebo života. Společným jazykem na lodi je angličtina.

Kdo chce podniknout tento unikátní výlet, musí počítat s náklady na cestu, které se podle typu kabiny na lodi pohybují okolo 50-60 tis. Kč. K tomu je třeba připočítat cenu letenky ve výši přibližně 30 tis. Kč. Cestu lze kombinovat s návštěvou jiných destinací v Grónsku (třeba Ilulissat) nebo s cestou na Island.

Cestu zajišťuje CK Inspira na svém webu Polární Cesty.

Text a foto: Jan Hocek

(Visited 16 times, 1 visits today)