Mladí běžci na lyžích jsou mistry světa

„Je to určitě příjemný výsledek, ale nepřeceňoval bych to. V tomhle věku by si měli ještě hrát, učit se. Ale samozřejmě získali zkušenosti a účastí na mezinárodních závodech také velkou motivaci. Několik vítězů z minulých let dnes jezdí slušně světový pohár,“ říká Tomáš Kašpar, trenér českého týmu, na webu czech-ski.com.

Zlato získal třeba mezi nejmladšími na 1,5 km klasicky devítiletý Mathias Vacek, syn známého cyklistického reprezentanta. Jeho o dva roky starší bratr Karel skončil na 3 km trati devátý, protože zaostal v kolizi po startu. Oba chlapci žijí v rakouském Ramsau, kde studují školu se sportovní specializací, ale závodí za Ski klub Šumava. Ukázal se i jedenáctiletý Kim Žalčík, syn vedoucího reprezentačního družstva mužů. Byl devátý na 4 km volně mezi o rok staršími soupeři.

„Dvě mladší kategorie jely klasicky, dvě starší volně,“ popisuje systém závodů trenér Kašpar. „Najednou vyráželo i přes dvě stovky závodníků, na to doma nejsme vůbec zvyklí. I o místa na startu se bojovalo. Ale široké tratě s až dvaceti stopami dovolily regulérní souboje.“ Centrum závodu bylo na stadionu ve Val di Fiemme, kde se koná Tour de Ski a za rok bude opět mistrovství světa. Volné ježdění si čeští lyžaři vyzkoušeli i na tratích slavné Marcialongy, která se jede tento víkend. „Tradičním sponzorem je společnost Walta Disneye, přálo nám počasí, atmosféra byla opravdu perfektní a ve velkém stylu,“ dodává Tomáš Kašpar, který působí také u elitního ženského výběru.

České medaile na 25. Trofeo Topolino, mistrovství světa žáků v běhu na lyžích ve Val di Fiemme:

Zlato
Mathias Vacek, Ski klub Šumava, 1,5 km klasicky, chlapci 8-9 let
Barbora Havlíčková, Ski klub Šumava, 3 km klasicky, dívky 10-11 let
Dominika Hanušová, ČKS Jilemnice, 4 km volně, dívky 12-13 let
Jiří Mánek, Ski klub Šumava, 4 km volně, chlapci 12-13 let

Stříbro
Karolína Poulíková, Fenix Jeseník, 3 km klasicky, dívky 10 – 11 let
Tomáš Dufek, Seba Tanvald, 3 km klasicky, chlapci 10 – 11 let
Tomáš Kalivoda, Ski klub Šumava, 4 km volně, chlapci 12-13 let

(Visited 6 times, 1 visits today)