Moderna stranou! Závody Po Staru ve Vysokém nad Jizerou

Jubilejní 20. ročník tradiční akce odstartoval ve 13 hodinZ průvodem skijáků z vysockého náměstí za doprovodu dobově oděné dechovky. Na dokonale zasněžených svazích už šla ale zábava stranou a začalo se sriózně lyžovat. Závody PO STARU se uskutečnily v těchto kategoriích:

  • Závod s kupkami pro děti do 12 let, bez lyžařského vybavení
  • Závod mužů o rekord 100 metrový, krokem telemarským
  • Jízda dam na 1000 m
  • Hlavní závod mužů na 2000 m, k uctění památky vysockých závodníků
  • Závod ve skoku mužů

Nutno zdůraznit, že závodníci se museli prokázat nemalou fyzickou zdatností a také odvahou – soutěžit ve výstroji a výzbroji z let 1920 – 1950 není věcí zdaleka jednoduchou. Při závodu krokem telemarským docházelo proto i k takovým situacím, kdy při startu lyže nadšeného borce osaměle vyrazily vpřed, jiný zas po cestě své ski ztratil a do cíle dorazil bez nich.

Nejtěžší disciplínou se ale staly závody ve skoku na lyžích. Zkuste se postavit na dřevěných či bambusových lyžích s vázáním typu kandahár se spodním tahem na cca desetimetrový skokanský můstek! Nad technikou jízdy by naprázdno polykali i skokani Světového poháru a za dopady i pády po skoku by se nemuseli stydět ani kaskadéři z hollywoodských filmů. Ale pro větrem ošlehané horaly je tento náročný závod pouhým zpestřením jejich každodenního života.

Přijďte se sami přesvědčit, co dokáží tito borci bez moderního vybavení na dalších historických závodech ve Vysokém! Znovu za dva roky, v únoru 2017!

(Visited 11 times, 1 visits today)