Nejznámější skitouringové přechody Evropy: Haute Route

Nejznámější skitouringové přechody Evropy: Haute Route

Zdroj: Jan Novotný

Skialpový přechod (traverz) je, vysokoškolskou definicí řečeno, několikadenní akce, při níž překonáváme hory z bodu A do bodu B. Stoupáme, sjíždíme, lezeme na mačkách, pomáháme si cepínem, vše si neseme na zádech a těšíme se na teplo horské chaty. Takovýchto traverzů lze jen v Evropě vymyslet desítky, se stovkami různých variant.

Existuje však pár z nich, které by měl každý správný skialpinista znát a alespoň jednou za život vyzkoušet. Není nic trapnějšího než se po túře na pásech zeptat v roztopené horské chatě kamarádů, co že to je ta „ót rút“.

Skitouring je láska na celý život. Jakmile mu jednou pohlédnete do očí, té jeho kráse snadno propadnete. Z domova za ním budete utíkat ještě před východem slunce a vracet se po soumraku. A jak už to tak bývá, po čase vám i to přijde málo. Naštěstí existuje mnoho cest, kde můžete společně strávit třeba celý týden.

Ze Chamonix do Zermattu

Cesta z francouzského Chamonix do švýcarského Zermattu zvaná Haute Route je bez diskuzí nejznámějším etapovým přechodem Alp. The Haute Route, skialpová maturita nebo, chcete-li, přechod přechodů, byla poprvé dokončena v roce 1911 a od té doby se na ni rok co rok vydává stále více skitouringových nadšenců.

Vědí proč. Superlativů pro tento zhruba šest dní trvající přechod bychom našli opravdu hodně. Musíte zvládat náročné výstupy, nepostrádat odvahu během dlouhých sjezdů a perfektně ovládat všechny základní skialpové dovednosti, abyste si tento přibližně 180 km dlouhý pochod náležitě vychutnali. Za odměnu si ale na jeho konci budete moci dopřát vítězné pivo v Zermattu pod dohledem majestátního Matterhornu.

Samozřejmě že na Haute Route snad ještě víc než kdekoliv jinde platí, že si lze cestu poskládat z přehršle variant. Klasika je sice jen jedna, v rámci zpestření lze ale vystoupat na celou řadu „postranních“ vrcholů, objevit množství bočních sjezdů a projít Alpy třeba tak, jako ještě nikdo před vámi. Nic nedejte na škarohlídy, kteří budou tvrdit, že na cestě cest je jen plno lidí a nacpané chaty. Jistě, sami nepůjdete, ale věřte, že rozměry hor jsou tak obrovské, že se skialpinisté rozptýlí.

A pokud jde o chaty? Čím víc lidí, tím větší zábava. Především noci na společném lágru se vám vryjí hluboko do paměti. Vzpomínat na ně budete minimálně stejně intenzivně jako na cestu samotnou.

Délka: 5–6 dní (neškodí přidat si den navíc na aklimatizaci)

Start: Chamonix

Cíl: Zermatt

Denní porce v terénu: 6–10 hodin

Denní porce stoupání: 1 000–1 500 m

Sjezdy: do 35° (náročné hlavně kvůli délce a rozdílnosti sněhu)

Doporučená trasa: Argentiere – Grand Montet – Col du Passon – ref. Albert 1er – Col du Tour – Col des Ecadines – Champex – Bourg St. Pierre – cab. de Valsorey – Plateau du Colouir – cab. de Chanrion – Pigne d´Arolla – cab. des Vignettes – Col de Valpelline –Zermatt.

Text: Jan Novotný, Jan Klouček

(Visited 4 times, 1 visits today)