Nejznámější skitouringové přechody Evropy: Vysoké Tatry

Nejznámější skitouringové přechody Evropy: Vysoké Tatry

Zdroj: Jan Novotný

Na Slovensku skialp frčel už v době, kdy u nás byl, slovy klasika, předmětem vášnivých diskuzí v anarchistických kruzích. Slovenské hory jsou pro touring jako stvořené. Také správa Tatranského národního parku pochopila, že skialpinisté nejsou nepřátelé hor a nikterak neškodí, a že kleč není vzácná dřevina, ale plevel.

Jen pozor, hodně tu záleží na podmínkách. Když bude málo sněhu, promění se lyžařský přechod v pěší „f…ing trekking“ a vaše lyže nestačí řvát o pomoc. Žulová suť není pro skluznice a hrany zrovna to pravé.

Znalosti navigace i lavinového nebezpečí se předpokládají, stejně jako solidní lyžařské schopnosti. Na tatranské Haute route se totiž sjezdy rozhodně neodbývají na mírných loučkách.

Variant přechodů je opět celá řada, samozřejmě že i zde si k základnímu traverzu můžete přidat zdolání páru vrcholů. Určitě doporučujeme se podívat na Vysokou a Baraní rohy.

Zdroj: Jan Novotný

Délka: 4–5 dní

Start: Štrbské pleso

Cíl: Biela voda

Denní porce v terénu: 6–10 hodin

Denní porce stoupání: 1 000–1 200 m

Sjezdy: několikrát nad 35°

Doporučená trasa: Štrbské pleso – Popradské Pleso – Východná Železná brána – Litvorová dolina – Prielom – Zbojnická chata – Priečné sedlo – Téryho chata – Baraní sedlo – Chata pri Zelenom plese – Biela voda.

Měli byste vědět: dejte pozor na některé velmi strmé sjezdy

Text: Jan Novotný, Jan Klouček

(Visited 26 times, 1 visits today)