Obří nebylo všecko, ale pěkné to bylo

Naštěstí někdy kolem deváte přestalo lejt, začalo trošku pofukovat, a tak vyrazit na prohlídku kopce a připraveného obřáku už nebylo utrpením, ale s chutí přijatou povinností. 

Stařenky a stařečkové, následováni mladšími borci, se vyhrnuli na svah a většinou se začali i těšit z možnosti zase si spolu zazávodit. Předpokladem pro pěkný závodnický zážitek je na "obřím" Javorníku velmi přívětivý sklon. Rytmický a poměrně velmi otevřený obřák nabídl radostný zážitek z technicky většinou dobře zvládnuté a poměrně rychlé jízdy. Časy kolem padesáti vteřin by mohly naznačovat boj s fyzičkou, ale do cíle, díky snadnému svahu a carvingovým lyžím, doráželi svěží i borci narození hluboko v první polovině minulého století. Ze stejného důvodu všichni uvítali skutečnost, že se tento obřák pojede dvoukolově. Druhé kolo se vydařilo ještě víc – většina borců si vylepšila čas prvního kola.

Aby toho nebylo málo, připravili pořadatelé ještě jako třešničku na dortu "superobří slalom". Tato atrakce, přes jakkoli odvážně znějící název, měla být spíše příjemným zpestřením dne než nervy drásajícím a nadměrně adrenalin vyplavujícím zážitkem. Přesto se dá říct, že se jednalo o plnění bobříka odvahy, a to díky husté mlze a silnému protivětru unášejícímu proti hrdě vztyčeným čelům závodníků ostré jehličky krupicoidních srážek. Závodníci se na trasu vytyčenou na 800 m pouhými čtyřmi (někde v té bílé tmě umístěnými) brankami, vrhali statečně, většinou ve skoropředpisovém vajíčku, ze kterého ovšem, ti rozumnější, vykukovali ve snaze zahlédnout alespoň něco z trati před nimi. Z povrchu nebylo vidět skoro nic, správnost směřování k cíli si někteří kontrolovali občasným periferním náhledem na sedačky lanovky vedené nad trasou závodu. J Mimochodem, z nepochybně dobře změřené délky trasy superobřího slalomu a nejlepších časů lze snadno spočítat i průměrnou rychlost – byla přes 80 km/hod, z čehož je zřejmé, že někde to v té bílé tmě muselo utíkat i skoro 100km/hod.

Předháňky to byly pěkné s tradičně vzorným pořadatelským zajištěním nadšenců ze Sokola Frýdštejn. Zakoupená celodenní permice, pro seniory nad 60 let za 290 Kč, pro ostatní za přívětivých 390 Kč, obsahovala i výtečný kompletní oběd – což byl vítaný, jinde nevídaný, bonus.

Výsledky: 

(Visited 3 times, 1 visits today)