Ole Einar Björndalen a jeho stále nekončící příběh

Ole Einar Björndalen a jeho stále nekončící příběh

Zdroj: Agence Zoom

Neuvěřitelný a výjimečný příběh biatlonové legendy nekončí. Hvězdný Nor Ole Einar Björndalen s přezdívkou „Král biatlonu“ nebo také „Kanibal“ stojí na prahu své 26. sezony Světového poháru. A nabitý odhodláním ještě rozmnožit svou medailovou sbírku olympijských medailí v jihokorejském Pchjongčchangu příští rok v únoru. Zatím stihl nasbírat 13 olympijských cenných kovů.

Třináct medailí ze zimních olympiád. Žádný sportovec kromě Björndalena se zatím nemůže pyšnit takovou sbírkou.

Když na posledním světovém šampionátu na začátku letošního roku v Hochfilzenu získal Björndalen stříbro ve stíhacím závodě a rozhojnil počet medailí z MS na 45 kusů (!), bylo jasné, že konec kariéry není tématem dne ani těch příštích.

„Pořád jsem přesvědčený o tom, že dokážu konkurovat i nejlepším závodníkům. Plně se soustředím na novou sezonu a její vrchol olympijské hry v Pchjongčchangu,“ prohlásil Nor, který si debut ve Světovém poháru odbyl 18. března 1993. Od té doby nastřádal 421 dalších startů v SP v biatlonu. A dalších šestnáct ve „svěťáku“ běžců na lyžích.

Zdroj: Agence Zoom
Zdroj: Agence Zoom
navigate_before
navigate_next

Plánoval skončit už po Soči

Už dvakrát oznamoval konec své blyštivé kariéry, ale pokaždé si to rozmyslel. Nejdřív plánoval konec po olympijských hrách v Soči 2014, jenže tam získal dvě zlaté medaile, a tak se rozhodl závodit dál. A skončit hodlal po mistrovství světa na domácí půdě v Oslo na slavném Holmenkollenu o dva roky později. Tam ale rozšířil svou medailovou sbírku o další čtyři cenné kovy. „V takové chvíli na konec nemyslíte. Pořád mám velkou chuť a motivaci závodit. Stejnou jako v pětadvaceti letech,“ přiznal.

Jeho poslední medaile z MS v Hochfilzenu byla i jakýmsi testem vyladění formy. Prakticky ve stejném termínu bude příští rok olympiáda. „Byla to taková ‘zkouška šatů’. Toho, čeho budu v Pchjongčchangu schopen. Ale jaká bude skutečnost, to se ukáže,“ poznamenal Björndalen.

Xenia sover best under regnvær. Fin spasertur i dag.Xenia sleeps best when it's raining. We had a nice stroll today.Ксения спит лучше в дождливую погоду. Хорошо прогулялись сегодня.

Zveřejnil(a) Ole Einar Bjørndalen dne 12. srpen 2017

Chce být i dobrým otcem

Přesto po tolika letech v kolotoči závodů zažíval během letní přípravy něco nového. Od října loňského roku je totiž otcem dcery Xenie, kterou má se svou manželkou Darjou Domračevovou, skvělou běloruskou biatlonistkou. „Narození dcery mi otevřelo úplně nové pohledy na život. Snažím se oddělovat rodinu a biatlon, musím teď hodně organizovat svůj trénink i soutěže. Chci být i dobrým otcem,“ prohlásil 43letý Nor na prahu nové sezony.

Tak co předvede žijící biatlonová legenda ve své 26. sezoně ve Světovém poháru, která startuje 26. listopadu ve švédském Östersundu?

Ole Einar Björndalen

Narozen: 27. 1. 1974 v Drammenu (Norsko)
Výška/váha: 179 cm/66 kg
Medaile z OH: 13 (8 zlatých, 4 stříbrné, 1 bronzová)
Medaile z MS: 45 (20 zlatých, 14 stříbrných, 11 bronzových)
Vítězství v SP: 133 (95 individuálních)
Počet sezon v SP: 25
První start v SP: 18. 3. 1993

Text: Alois Žatkuliak