Parníkem na sjezdovku. Výchozí bod plavby je Lucern

Parníkem na sjezdovku. Výchozí bod plavby je Lucern

Zdroj: www.lakelucerne.ch

Není na světě mnoho měst, z jejichž přístavů vyrazíte v přezkáčích rovnou na sněhobílé pláně.  V Lucernu se vám to povede za 90 minut a ještě si na palubě plavidla vychutnáte lahodnou kávu.

Lodní doprava na Lucernském jezeře, jehož dno je vyplněno starým ledovcem, nezamrzá ani v zimních měsících. Z Lucernu tedy můžete vyrazit parníkem do vyhledávaného lyžařského střediska Beckenried, odkud vás kabinová lanovka vyveze do dvou spojených areálů – Klewenalpu a Stöckhütte. V nich vládne „domácká“ atmosféra, ve které si libují zejména místní. Poklábosí se známými vlekaři a v chatě u sjezdovky usednou za svůj rezervovaný stůl.

Avšak pro turisty na zpříjemnění pobytu v Lucernu lyžařské terény stačí. Čtyřicet kilometrů sjezdových tratí vás provede vyhlídkou na modré jezero a horský masiv Rigi tak, aby jste k večeru stihli zpáteční loď do Lucernu.

Sýrová jeskyně

Až se z vody vrátíte na pevnou zem, poznáte, že Lucern je „hříšně chutným městem“ svádějícím k ochutnávce mnoha delikates. A některé naleznete opravdu na ojedinělých místech. Třeba pod kopcem Gütsch, kde na konci devatenáctého století vznikl sklep pro chlazení mléčných produktů. Před čtyřmi lety tuto kulturní památku získal Roland Lobsiger. Předělal ji na sýrovou jeskyni a otevřel pro všechny gurmány.

Roland Lobsiger v sýrové jeskyni. Zdroj: www.wilden-mann.ch

Poté co projdete třiceti metrovou podzemní chodbou připomínající letecký kryt, se před vámi otevřou dveře do tajemného prostoru. Tady si čtyři sta bochníků vyrobených z kravského či z kozího mléka lebedí v dřevěných regálech a čekají, až za osm měsíců přijde čas jejich zralosti. Vám se však podaří ochutnat žluťoučké obdélníčky ze středního Švýcarska hned. Roland  Lobsiger pořádá pro zájemce degustace. Jsou podobné jako u vína.

Nejdříve okusíte mladé, potom starší a nakonec hodně vyzrálé kousky. Poznáte tak božskou chuť sýrů starých tři, čtyři, dvanáct a šestnáct měsíců.

Zdroj: www.wilden-mann.ch
Zdroj: www.wilden-mann.ch
navigate_before
navigate_next

Romantické snění v Lucernu

Chcete-li si užít sladký spánek v barokních postelích a mít ubytování hodné aristokrata, zavítejte do hotelu Wilde Mann. Najdete ho přímo v centru Lucernu, nedaleko Kaplového mostu. Až budete procházet vnitřkem hotelu, narazíte na spoustu překvapení a tajemných zákoutí, protože Wilde Mann se skládá ze sedmi vzájemně propojených budov.

Cesta labyrintem chodeb tak bude malým výletem do pět set let staré historie hotelu, který například navštívila herečka Sophia Loren či dirigent Herbert von Karajan.

Text: Pavla Apostolaki