Peří, nebo fiberballs? Polystyren hlásí návrat

Peří, nebo fiberballs? Polystyren hlásí návrat

Poslední roky v oblasti outdoor módy lze bez nadsázky označit za období znovuzrozeného peří. Péřovky vlastně nebyly ničím novým, nosili je už naši rodiče, a přitom kdo dnes nemá péřovou vestičku, nic neznamená.

Za znovuzrozením péřovek stály nové technologie, které peří jako izolant dokázaly zbavit některých nepříjemných vlastností a naopak mu mnohokrát (přinejmenším v očích výrobců) dopřály téměř nadpřirozené schopnosti.

Péřovka dnes zahřeje, větrá, nenavlhne a navíc nic neváží. Odborník na peří by jistě řekl jak která a začal by pošilhávat po roztomilých kachničkách na rybníku před barákem, ignorujíce za barákem naivně bečící ovce – tedy majitelky té nejfajnovější merino vlny…

Tak nějak nenápadně se za všeobecně oslavovaného návratu k přírodním materiálům činili chemici, v oděvním průmyslu teď zrovna na oko utlačovaná společnost, aby mohli na světlo světa konečně vytáhnout… Polystyren. Jistě, zase nic nového, ale technologický pokrok, jak víme, dává i dávno známým materiálům nové možnosti.

Comeback bílých kuliček

“Ty bílé kuličky už jsou tu s námi děsně dlouho a nijak nepopírám, že už byly využívány i v oděvním průmyslu. Jako izolace v bundách se ale nijak zvlášť neprosadily, protože takové produkty měly hlavně z pohledu výrobců celou řadu nevýhod,” říká Ulrich Scherbel, generální ředitel Freudenberg Performance Materials Apparel, německé společnosti zabávající se vývojem technických materiálů a textílií pro nejrůznější průmyslová odvětví.

“Na poli dalšího zpracování syntetických materiálů ale bylo uděláno hodně práce a já jsem nesmírně rád, že dnes můžeme ty notoricky známé fiberballs představit v podobě materiálu, který jsem nazvali Comfortemp® fiberball padding. Má skvělé vlastnosti a konečně je tak říkajíc friendly i v otázce zpracování. V oděvním průmyslu má skvělou budoucnost,” domnívá se Scherbel.

V neposlední řadě při zpracování fiberballs žádný pták nepřichází o svůj fešný kabát.

Prodyšnost a bez plísní a roztočů

K výhodám nového izolantu bude samozřejmě patřit jeho extrémně nízká hmotnost. Skvěle je ale hodnocen také ve schopnosti izolace tepla, na čemž mají nespornou zásluhu miniaturní vzduchové kapsy vznikající na spojích mezi jednotlivými kuličkami. Materiál je tím pádem značně porézní, což mu dává i vysokou prodyšnost. Nedrží se v něm vlhkost a tedy ani plísně a roztoči, nezapáchá, po vyprání velmi rychle uschne.

Z pohledu výrobců pak bude klíčové jednoduché zpracování materiálu. V porovnání s technologickými postupy užívanými při zpracování peří nebo dříve volných, vzájemně nespojených polystyrenových kuliček nabízí Comfortemp® fiberball padding nekonečnou paletu možností. Každá kulička je tvořena z mnoha polyesterových vláken, která si udržují pružnost a ve výsledku požadovanou “nadýchanost” po velmi dlouhou dobu i při každodenním používání.

(Visited 12 times, 1 visits today)