Pět tyrolských ledovců zve k podzimní návštěvě

Na co nového se tedy v oblastech Kaunertal, Pitztal, Sölden-Ötztal, Stubai a Hintertux můžeme v sezoně 2011/2012 těšit? A co vůbec společný projekt White5 pěti tyrolských ledovců nabízí? Nejprve zopakujme známé skutečnosti. Projekt spojující pětici nejznámějších ledovců u našich západních sousedů umožňuje lyžovat s jedním skipasem po dobu deseti dnů na všech sjezdovkách, které tyto areály nabízí. Těchto deset dní na celkem 314 kilometrech sjezdovek ale není nutné využít najednou – můžete si je rozložit na celou sezonu – od 1. října 2011 do 15. května 2012. Tak je například možné vyzkoušet o pěti víkendech pokaždé jiný ledovec. Nebo zůstanete celý týden v jedné lyžařské oblasti a můžete si později vychutnat třeba ještě prodloužený víkend na lyžích. Anebo si můžete užívat celých deset nádherných dní na ledovcových sjezdovkách v jednom kuse. Nebo dovolenou rozdělíte na pět dní na podzim a pět dní na jaře – skipas „White5“ skýtá nepřeberné množství možností. Stojí 325 Euro a můžete jej zakoupit od 1. října u pokladen lanovek na všech pěti ledovcích.

A novinky? Akce? Vezměme to postupně ledovec po ledovci:

Kaunertal (1273–3108 metrů):

Kaunertalský ledovec je jeden z nejmladších – sice ne s ohledem na historickou dobu svého vzniku, ale co se týče jeho návštěvníků. Letos nenabízí žádné překvapení v podobě nových vleků a lanovek, ale to neznamená, že byste ho měli při svých toulkách Alpami minout. Doporučit můžeme třeba legendární zahájeni sezony Kaunertal Opening s nejrůznějšími soutěžemi, akcemi, večírky a velkým festivalem oslavujím příchod nové sezony. Koná se od 14. do 16. října.
01_copyright_Pitztaler_Gletscherbahn

Pitztal (1680–3440 metrů):

Výš, výš, nejvýš! Na pitztalském ledovci najdete nejvýše položenou lanovou dráhu v Rakousku, tady je i nejvýše položená vyhlídková terasa a nejvýše položená rakouská cukrárna a v říjnu se zde koná nejvýše položená slavnost na nejvyšším tyrolském ledovci. Překvapivě se ale letos největší novinka neobjevila v největší výšce, ale v blízkosti lanové dráhy Mittelbergbahn, kde vyrostlo moderní běžkařské středisko. Stopy o celkové délce sedmi kilometrů ve výšce od 2690 do 2740 m jsou ideální jak pro trénink profesionálních běžkařů ve velkých nadmořských výškách, tak díky možnosti zapůjčení sportovního vybavení i pro naprosté začátečníky. Slavnostní zahájení běžkařské sezony s bohatým programem se koná 5. a 6. listopadu.

Sölden (1350–3340 metrů):

V Söldenu se stále chlubí zatím posledním přírůstkem na poli lanovek – supermoderní dráhou Gaislachkogl. Ta sice vozila lyžaře již v minule sezoně a my jsme se jí obsáhle věnovali v loňském říjnovém čísle, ale jde o projekt natolik velkolepý, že není důvod se o něm nezmínit znovu. Lanovka má totiž velkou šanci stát se novým symbolem celého Ötztalu. Všechny tři stanice (spodní, střední, horní) se svými elegantně tvarovanými ocelovými skelety nechal innsbrucký architekt Johann Obermoser zahalit průsvitnou fólií z pevného syntetického materiálu. Tímto způsobem umožnil dosud nevídané pohledy zvenku dovnitř budovy a naopak výhledy zevnitř ven. Lyžaři mají díky tomuto zcela nekonvenčnímu architektonickému řešení i v době případného krátkého čekání ve frontě volný ničím nezahrazený pohled na okolní hory.

Lyžařské potěšení na ledovci začíná 7. až 9. října slavnostním zahájením sezóny „Maxxx Mountain Gletscherstart“ s živou hudbou a nabídkami na testování nových modelů lyží a snowboardů. A pořádně roztočit to pak můžete každou sobotu na ledovcové party v Söldenu, od 15. října do 12. listopadu, přímo na ledovci. Všichni milovníci lyžování budou samozřejmě sledovat dění v Söldenu od 21. do 23. října, kdy se jako každý rok za účasti hvězd sjezdového lyžování zahajuje na ledovci Rettenbach oficiální sezona Světového poháru.

Stubai (1000–3210 metrů):

Tento ledovec zaujímá první místo v kategorii lyžařských oblastí vhodných pro rodiny s dětmi: byl v žebříčku příručky ADAC SkiGuide pro rok 2011 vyznamenán jako „nejlepší alpská lyžařská oblast pro rodiny s dětmi“. Rozhodující byly např. vynikající výsledky v kategorii nabídek na opatrování dětí v lyžařském kempu BIG Family Ski-Camp se školkou a dětskou restaurací, velký počet širokých nenáročných sjezdovek a také cena skipasu. Děti do deseti let v doprovodu již jednoho platícího rodiče jezdí na vlecích a lanovkách na stubaiském ledovci zdarma. Zajímavostí je, že v rámci říjnových slavností ve stylu mnichovského Oktoberfestu vás ve stubaiském údolí očekává celá řada akcí – třeba 15. a 16. října, u příležitosti slavnosti piva změní tamní gastronomické podniky svou výzdobu na modrou a bílou, načež bude následovat naražení piva v nadmořské výšce 2900 m a veselice, při které zahrají různé hudební skupiny.

Hintertuxský ledovec (1500–3250 metrů):

Největší novinku jsme si schválně schovali až na konec a představí ji jediný ledovec, jenž nezavírá své brány ani v době letních prázdnin – zillertalský Hintertux. Jde o novou 10timístnou kabinku Gefrorene Wand, vedoucí od horské chaty Tuxer Fernerhaus ve výšce 2660 na vrchol areálu (3033 m). Tato nová lanovka s přepravní kapacitou 2800 osob za hodinu nahradí starou dvousedačku stejného jména – jež byla, pro svou nekonečnou dobu jízdy v často velmi větrných podmínkách, pro mnohé návštěvníky střediska doslova nezapomenutelná…

Foto: archiv středisek

(Visited 3 times, 1 visits today)