Podzimní krásy Zermattu. S Matterhornem a bez aut

Podzimní krásy Zermattu. S Matterhornem a bez aut

Zdroj: swiss-image.ch

Že Švýcarsko patří mezi nejhezčí evropské země netřeba donekonečna zdůrazňovat. Alpské městečko Zermatt se navíc kromě více i méně nápadných krás pyšní hned několika superlativy: Leží přímo pod Matterhornem, jednou z nejhezčích švýcarských hor, najdete tu druhou nejvyšší alpskou lanovku a také nejsnadněji dostupnou čtyřtisícovku. A co je velmi zvláštní a přitom příjemné, na ulicích nepotkáte auta.

Pro lyžaře je Zermat bezesporu jeden z vysněných cílů, ale určitě stojí za to poznat toto až mystické místo i z jiné než lyžařské perspektivy. Vyražte sem třeba na podzim, na konci září už opadl nápor letních turistů, modříny se barví do sytě žluté a stabilní počasí vybízí k celodenním túrám.

Přitom kdo si chce užít sněhu, může už lyžovat v horních partiích pod Klein Matterhornem, odkud lze rovněž zdolat jednu z nejsnadnějších čtyřtisícovek Alp – Breithorn.

Zermatt je malebná horská vesnička ležící ve Walliských Alpách, přímo pod nejkrásnější a nejfotografovanější alpskou horou, 4478m vysokým Matterhornem. Zermatt ale obklopují i další velikáni, mezi nimiž je i nejvyšší švýcarský vrchol Monte Rosa. Bez přehánění lze říci, že většinu alpských čtyřitisícovek najdeme právě v okolí Zermattu.

Zdroj: Jan Hocek

Ke kouzlu pobytu kromě monumentálních výhledů přispívá také úplná absence motorizované dopravy v celém Zermattu; kdo se sem tedy vypraví autem, musí zaparkovat v sousední vesnici a posledních asi deset kilometrů urazit vlakem. Odměnou za trochu nepohodlí při příjezdu je neopakovatelná atmosféra úzkých uliček bez aut, klikatících se mezi typickými alpskými dřevěnicemi.

Městečko leží natěsnáno na dně hlubokého údolí, ze spodní strany jej ohraničuje nádraží jako hlavní přístupový bod, ze strany druhé potom dolní stanice lanovky na Kleine Matterhorn. Vydejte se na krátkou procházku městečkem a ulice s výstavními butiky vás po pár minutách dovede na malé náměstí s kostelíkem, odkud se do strmých strání rozbíhají úzké uličky nejstarší části Zermattu. Typické dřevěné domky se tu krčí jeden vedle druhého. Některé domy stojí na kůlech s vloženými obrovskými plochými kameny. K čemu to asi je? Jde o léty prověřenou zábranu proti vniknutí myší. Jak prosté!

Matterhorn Glacier Paradise

Ještě za šera se u dolní stanice lanovky na Breithorn tlačí množství profesionálních lyžařských týmů, které spěchají na ranní trénink. Lyžování a snowboarding po celý rok, 365 dní na sněhu – to zažijete pouze v Zermattu. Jako nejvýše položené a celoročně provozované lyžařské středisko nabízí Zermatt absolutní jistotu sněhu.

Dvakrát přesednete a za necelou hodinku jste o více než dva kilometry výše, tedy na konečné lanovky na Klein Matterhorn, v místě zvaném též Matterhorn Glacier Paradise. Jde o druhou nejvýše položenou lanovkou v Evropě, která vede do výšky 3820 m!

Zdroj: pixabay.com

Království lanovek a vlaků

Švýcaři, jak je pro ně typické, v Zermattu vybudovali docela pestrou síť lanovek a horských vlaků. Unikátní stavbou je především zubačka Gornegratbahn, která míří na místo s nejhezčím výhledem na Matterhorn, do výšky 3100 m. Trať na devíti kilometrech překonává převýšení jeden a půl kilometru a v době svého otevření před více než sto lety to byla první elektrická zubačka ve Švýcarsku!

Nemusíte ani jezdit až na vrchol, můžete vystoupit na jedné ze čtyř mezistanic a napojit se na některou z panoramatických pěších tras.

Text: Jan Hocek