Ve francouzském Tignes frčí potápění pod ledem

Ve francouzském Tignes frčí potápění pod ledem

Zdroj: www.tignes.net

Tignes je podle mnohých jedním z nejkrásnějších lyžařských středisek Evropy. A podle estétů architektury současně jedno z nejšerednějších. I z toho by se dalo usuzovat, že se jedná o destinaci plnou protikladů. O jejím kontroverzním charakteru svědčí také to, že někteří se do Tignes jezdí potápět. 

Někdy se na horách stane, že lyžování z nějakého důvodu není na programu dne. Najednou nezbývá, než si hledat jinou zábavu. V Tignes je to snadnější, než byste jsme mysleli. Přímo ve středisku se totiž nachází jezero, které je v zimě, logicky, zamrzlé… Takže bruslařské piruetky? Curling? Omyl, přátelé, jdeme se potápět!

Jezero je podle geologů docela mladinké. Ledovcová moréna, která zahradila údolí, se tady zřítila asi ve 30. století před Kristem. Takový byl závěr uhlíkové metody, která zkoumala stromy ponořené na dně. Slečna v kanceláři lyžařské školy zase praví, že když vysvitne slunce, vypadá to pod ledem “jako kdyby paprsky svítily skrz kostelní okna.“ To musíme vidět!

Tělo ve vertikální poloze

Srovnávat potápění v zamrzlém jezeře se zážitky od moře je podobné jako dohadovat se, zda je lepší fondue nebo crème brulée s argumentem, že obojí je jídlo. Na rozdíl od moře, kde se potápěči dívají hlavně pod sebe a jejich tělo se většinu času pohybuje horizontálně, se pod ledem díváte nahoru a vaše tělo bude vždy v poloze vertikální. Tedy “na stojáka”.

Když vysvitne slunce, vypadá to pod ledem jako kdyby paprsky svítily skrz kostelní okna.

Technika potápění, respektive pohybu pod volnou hladinou a pod ledem se tedy evidentně liší, ale prý to zvládne i amatér. A že je pod led potřeba jiné potápěčské vybavení než na letní dovolenou, se rozumí samo sebou.

Naštěstí je v Tignes všechno k zapůjčení – i s instruktorem a dírou do ledu. Půjdete do toho? Sebelepší wellness s výřivkou a vyhřívaným bazénem vás v žádném případě tak nevzruší.

Text: Václav Kozler

(Visited 9 times, 1 visits today)