Race Masters: Sezona je za dveřmi!

A právě tohle je z našeho pohledu nesmírně zajímavé. Vždyť lyžování je přece celoživotním koníčkem! Projekt Race Masters, s nímž se ve SKI magazínu budete setkávat po celou nadcházející sezonu, je podporou všech hobby závodníků, kteří se na nic nevymlouvají a prostě a jednoduše do toho jdou. 

Lyžování po upravených sjezdovkách, s více i méně výkonnostními ambicemi, má v Čechách silnou tradici. Podle našeho názoru je podpora závodění na všech výkonnostních i věkových úrovních v českých podmínkách smysluplnější, než všude přítomná "masáž freeskiingem". Ve stádiu intenzivních příprav se právě nachází třetí ročník SKI magazín Open – jediné super G pro veřejnost v České republice. Neopakovatelné pocity, vzrušení před startem i euforii po projetí cílovou fotobuňkou už si díky nám ve Špindlerově Mlýně prožilo několik stovek amatérských lyžařů. A proč nepřiznat, že ve chvílích ohlédnutí se podobně nadšeně tváříme také my, kdo pro vás závodění připravujeme.

Velice spokojeně se na startu zimy tváří také Robert Záboj – člověk, který tak nějak spojuje kategorii závodících lyžařů se skupinou lidí, jež se aktivně podílejí na přípravách podobných akcí a čas od času také na tvorbě SKI magazínu. Když se dozvěděl, že by se měl stát tváří projektu Race Masters, samozřejmě se zaradoval. Vzápětí ale správně rozpoznal, že celá věc je ve stejné chvíli také zavazující. Právě na Robovi jsme se totiž rozhodli demonstrovat, že to jde. Máte-li srdce lyžaře a k tomu závodníka, můžete chodit do práce, po práci trénovat a o víkendech jezdit závody. Ty závody můžete dokonce vyhrávat a následně se s přáteli třeba u sklenky dobré hruškovice smát tomu směšnému číslu v občance! Tomu číslu, jenž vám chce nemilosrdně připomenout, že letos už vám bude… "Třiačtyřicet. Nemám s tím problém, cítím se ve formě. O věku to totiž není, jde hlavně o to, jak se sám k sobě chováš. Jestli jsi lenoch, nebo se rád hýbeš a občas si umíš dát do těla. A že musíš lyžování milovat, to asi zdůrazňovat nemusím," popisuje své rozpoložení Robert Záboj, Master, který nás letos provede sezonou amatérského závodníka

Peníze v popředí, jako všude

Ale nic si nenamlouvejme, vedle odhodlání, dobré fyzické kondice a jisté míry časové nezávislosti bude k pravidelné účasti na lyžařských závodech v tuzemsku a v Alpách zapotřebí také nějaká ta koruna. Popravdě řečeno to není zrovna málo, rozpočet zahrnující alespoň minimální trénink a tuzemské i zahraniční závody, na které bychom Roba rádi vyslali, se blíží sto padesáti tisícům. Počítáme se spoluúčastí závodníka, ten počítá s podporou redakce, přesto jsme však v průběhu léta museli oslovit lidi, co mají závodění v srdci stejně jako my a svoji vášeň neváhají vyjádřit finanční podporou těm, kdo jdou s kůží na trh. Obrovský dík tedy patří partnerům projektu Race Maters, v první řadě firmě Snow-How, která na český a slovenský trh dováží značky Blizzard a Tecnica. Bez jejich podpory bychom jen sotva mohli měřit síly se stejně nadšenými závodníky z alpských zemí.

prosim_velke

"Chtěl bych zkusit i nějaké svěťáky. Když závodit, tak pořádně a se vším všudy," hecuje všechny zúčastněné Robo a vlastně už tím trochu poodkrývá, že není žádným neználkem. Za mladých let na Slovensku závodil, ještě dnes je aktivní v oblasti komerční lyžařské výuky, ale regulérní a hlavně pravidelné závodění si znovu vyzkoušel až minulý rok. Zúčastnil se většiny závodů Českého poháru Masters a nakonec si v celkovém hodnocení připsal 3. místo. "Český pohár je super pro všechny, kdo o sobotách jezdí na české hory, v minulosti třeba závodili a chtějí se tímto způsobem bavit i dneska. Je to parta lidí, kteří už se většinou dobře znají, takže to má i určitý společenský náboj. Všichni sice nejezdí proto, aby vyhráli, ale mezi skupinou těch nejlepších se pořád závodí naostro. Pár kluků jezdí na velmi slušné úrovni," zhodnotil sérii závodů pořádaných na území České republiky spolumajitel realitní kanceláře, nyní ovšem jeden z hlavních kandidátů na vítězství Českého poháru Masters. A hned dodává: "Vítězství v Českém poháru je pro mě letos prioritou, ale určitě bych chtěl uspět i na některém ze svěťáků. Vloni v Peci jsem byl v obřáku druhý, takže reálné to asi je." Uspět v závodě Světového poháru Masters není maličkost. Podle slov Roberta Záboje to vyžaduje přijet do místa konání tak dva dny předem, prohlédnout si sjezdovku, zvyknout si na místní podmínky a v ideálním případě alespoň lehce potrénovat. V Alpách se totiž vždycky najde dostatek místních borců, bývalých závodníků, kteří si na vítězství na domácím kopci brousí zuby. "Samozřejmě to chce odpovídající vybavení, musím dobře namazat, výborně zajet a k tomu mít trochu štěstí," shrnul svoje šance Robo. Prostě závodní lyžování. Neláká vás to taky?

SKI magazín, který právě držítě v ruce, putoval do tiskárny v druhé polovině září. To proto, aby byl prvního října na pultech novinových stánků a hlavně sportovních obchodů tak, jak jsou jeho čtenáři zvyklí. Čeští amatérští lyžaři v září netrénují v Chile, první podzimní lyžování si většinou odbývají nejdříve v říjnu na některém z rakouských ledovců. Proto vám na tomto místě ještě nepřinášíme zprávy z Robova tréninku. Spokojte se s tím, že s příchodem babího léta náš závodník začal dvakrát týdně běhat. Po letních měsících, ve kterých se věnoval hlavně tenisu a pádlování na dračích lodích, je totiž potřeba systematicky zapracovat na nohách. V souvislosti s tím jsme se také vydali do pražské provozovny firmy svorto.cz – výhradního dovozce vložek a kompletní technologie SIDAS na český a slovenský trh. Nové závodní lyžáky většinou potřebují pár drobných úprav, a přestože Robo původně toužil jen po kvalitních anatomických stélkách, nakonec si s odborníky od SIDAS plácl na kompletní bootfitting včetně broušení skeletu. Tihle pánové, mimochodem bývalí učitelé lyžování, dokáží s lyžařskými botami úplné zázraky. Návštěvu některého ze studií pracujících s technologií SIDAS vřele doporučujeme všem, kdo chtějí sportovat kvalitně, bez omezení a hlavně zdravě. Více informací o profesionálním bootfittingu přineseme už v listopadovém čísle.

Stejně tak už bychom vám v příštím SKI magazínu rádi přinesli zprávy z prvního lyžování na nových závodních lyžích, v nových botách, v nové situaci… Možná přidáme i pár tipů na rozježdění, takové technické opáčko na úvod sezony. To vše v podání srdcaře, amatérského závodníka, lyžaře, kterého nezdobí mládí, ale zkušenosti.

Program Českého poháru Masters

  • 17.12. 2011 Benecko
  • 7 – 8.1. 2012  Rokytnice n. J. 
  • 14.1. Špindl – SKI magazín Open 
  • 28. – 29.1. Deštné/D. Morava 
  • 4. – 5.2. Javorník 
  • 18 -19.2. Klíny, Bouřňák 
  • 25 – 26.2 Lipno 
  • 3 – 4.3. Pec p. Sněžkou 
  • 10 – 11.3. Pec p. Sněžkou 
  • 17.3. Rokytnice n. J. – MČR

Partneri_Race

(Visited 1 times, 1 visits today)