Radní Kocumová se na závody těší

Jaká je podle vás, liberecké patriotky, nálada ve městě směrem ke světovému poháru běžců ve Vesci?

Popravdě zatím nevím. Objektivně to budu moci zhodnotit až o víkendu. V současné době totiž buď sedím v kanceláři, nebo se pohybuji mezi lidmi, co mají lyžování rádi a světovou akci přímo v místě bydliště si rozhodně nenechají ujít. O víkendu uvidíme, jestli vyvede z určité letargie i ostatní Liberečany.

Těšíte se na setkání se špičkovými lyžaři, znáte ještě některé osobně?

Těším se na lyžařské závody. Tu atmosféru mám moc ráda, i když nohy mě při pohledu na závodníky stále svrbí… Osobně znám poměrně hodně z nich, ale nejvíce se těším na Ulfa Ollsona, bývalého servismana Kateřiny Neumannové, který teď působí u norského týmu. Úžasného člověka, u kterého mě mrzí jen to, že nás dělí tak velká vzdálenost.

Opravdu byste si netroufla v současném stavu národního týmu nastoupit ke sprintu aspoň v národní skupině? Vždyť nedělní Jizerskou pětadvacítku jste zvládla v pohodě na třetím místě.

No… asi by to byla velká troufalost. I když možná menší, než se bez tréninku vydat na padesátku. Tady i při nulové výkonnosti jsi za čtyři minuty v cíli. Další věc je, co by mi na takovou bláznivost řeklo tělo. Lyžování je technická záležitost, takže když vyjedu se známými, v klidu s nimi vydržím, nebo jim ujedu. Ale postavit se těm nejlepším na světě? To už jsme zase někde jinde.

Vítězstvím na Red Bull Nordix na Božím Daru jste se stala loni na jaře také průkopnicí nové disciplíny, skikrosu na běžkách, že?

Na skikros se zase moc těším, zde si mohu vypustit trochu ze svých závodních tužeb. Přitom bez zodpovědnosti a na druhou stran se spoustou zábavy.

Ale nejdřív do práce… Jakým způsobem podporuje město závody, případně kolik přesně financí věnuje?

Podpora probíhá formou spolupráce s městem a městskými firmami. V současné době není možná přímá finanční podpora – neumožňuje nám to finanční situace města a navíc i na tuto akci stále vrhá stín účetnictví mistrovství světa 2009. Takže tam, kde to je možné, vycházíme vstříc účtováním částek na úrovni skutečně vynaložených nákladů. Jedná se například o instalace reklam do dopravních prostředků MHD, poskytnutí parkovacích míst, posílení spojů MHD do Vesce, přepravu dobrovolníků místo za permanentky pouze na základě předložení akreditací, bezplatný pronájem prostor radnice atd. Přesná čísla jde těžko vyčíslit. Přeci jen je dobré si uvědomit, že sem přijede několik tisíc lidí, kteří zde nechají velkou část peněz. Také je to reklama pro Liberec v přímém televizním přenosu do mnoha desítek zemí světa a samozřejmě po celé České republice.

Stihli jste už probírat možnosti, jak pomoci věřitelům z uplynulé éry šampionátu 2009?

Zatím jsme se bavili v obecné rovině. Je to dáno i tím, že na nové vedení města se zatím nikdo z věřitelů neobrátil. Závody pořádá úplně jiná skupina lidí, jde o jinou akci s naprosto nezávislým rozpočtem, který je plně pokryt ze sponzorských peněz. Přesto mnoha lidem stačí fakt, že se jedná o světový podnik v běžeckém lyžování na to, aby si to zařadili do stejné kolonky.

Řešil už nový magistrát koncepčně způsob i zimního provozu Vesce, který bývalé vedení slibovalo, ale neprovedlo?

V této chvíli se vše dělá spíše "za pochodu". Jelikož sezóna již běží, jsou nasmlouvané akce. Řešíme věci, které jsou akutní, nebo potřebné na první pohled, například pravidelné informování o aktuálním provozu na stránkách www.skijested.cz. A samozřejmě shromažďuji informace, co by bylo dobré vylepšit, co nejvíce běžným uživatelům chybí. Na vytvoření celkové koncepce bude potřeba více času, ale od příští zimy by měl fungovat lépe.

Chodíte vy osobně někdy lyžovat do Vesce, nebo znáte někoho, kdo by tam rád chodil?

Vzhledem k tomu, že bydlím v posledním domě pod svahy Jizerských hor a celý prosinec jsem mohla na lyžích jezdit až před dveře, není to pro mě časově ani dopravně výhodné. Takže se tam svezu jen zkušebně v rámci závodů. Na mistrovství světa jsem jela jako "testér" před přenosy pro ČT. Ale znám mnoho lidí, kteří tam za vhodných podmínek jezdí. Jednak sportovní kluby, ale i běžní obyvatelé přilehlých čtvrtí. V únoru bude areál opět využitý pro běžeckou část olympiády mladých.
(Visited 1 times, 1 visits today)