Ragbyové šílenství v Japonsku nesmetl ani tajfun Hagibis

Ragbyové šílenství v Japonsku nesmetl ani tajfun Hagibis

Japonsko zachvátilo ragbyové šílenství. A to doslova a do písmene. Nesmetl ho ani tajfun Hagibis ani následné povodně, které pustošily postižené oblasti. Kvůli tajfunu museli dokonce pořadatelé zcela zrušit i tři utkání v základních skupinách. Jenže ani řádění živlů nedokázalo zchladit nadšení japonských fanoušků, kteří bezezbytku prožívají jedinečné tažení „svých“ ragbyových samurajů na letošním mistrovství světa. Ti bez porážky prošli skupinovou fází, vyřadili slavné Skoty a v neděli je ve čtvrtfinále v Tokiu čeká Jižní Afrika.

Právě proti týmu dvojnásobných světových šampionů, který senzačně udolali před čtyřmi roky na World Cupu v Anglii. Tehdy to byl šok, senzace. To proto, že Japonci tehdy dokázali vyhrát na mistrovství světa poprvé od roku 1991. O pouhé čtyři roky později dosud nenalezli přemožitele a slaví historický postup do vyřazovací části mezi nejlepších osm týmů světa.

Japonské dresy jdou na dračku

Není divu, že odezva vítězného tažení Japonců je mimořádná. Poté, co ve skupině porazili favorizované Irsko a v posledním duelu poslali domů ragbisty Skotska, se ragbyová horečka v zemi vycházejícího slunce posunula do další dimenze. Fanoušci vzali doslova útokem všechny prodejny oficiálního merchandisingu – na stadionech i v prostorách centrálního megastoru v Tokiu.

Výsledek? Přes 200 tisíc japonských červenobíle pruhovaných dresů bylo během několika hodin prodáno. „Je to něco neuvěřitelného. Japonské dresy jdou doslova na dračku. A bleskově zmizely,“ přiznal manažer prodeje Danny Robinson. „Stáhly jsme ze všech stadionů zbývající dresy, které se nestihly prodat, do hlavního megastoru, ale fanoušci obchod bleskově doslova vyčistili. Prostě japonské dresy jsou bohužel vyprodány,“ dodal.

„Snažíme se shánět další, kde se dá. Občas se nám podaří zajistit dvě, tři stovky dresů, ale ty vydrží v obchodě dvě, maximálně tři hodiny. Okamžitě se prodají,“ doplnil Robinson.

Japonci podle něj utratili při své návštěvě obchodu v průměru přibližně 120 dolarů a poté, co zmizely z pultů dresy, hledali jiné zboží s ragbyovými a japonskými symboly, aby neodcházeli s prázdnou. Jenže i další zboží rychle mizelo. „Chtěl jsem si koupit aspoň ručník, nebo polštář, ale neměli ani to,“ postěžoval si jeden z fanoušků.

Rekordní televizní sledovanost

Jiní neváhali vyrazit do hlavního obchodu v Tokiu i z velké dálky. Yoko Inoue až z 500 km vzdálené Morioky. „Před šampionátem jsem opravdu nevěděla o ragby zhola nic, ale teď je to sport, který doslova zapálil celý národ. I proto jsem tolik chtěla mít dres, nebo nějakou jinou upomínku,“ přiznala.

Zájem o ragby v Japonsku – a nejen o zápasy domácího týmu – je obrovský. Ještě před začátkem vyřazovacích bojů se prodalo na všech 48 utkání přes 1,8 milionu vstupenek, což je 99 procent kapacity všech stadionů. Ohromující je i číslo fanoušků, kteří navštívili turnajové Fanzony – před čtvrtfinále je navštívilo neuvěřitelných 864 tisíc ragbyových příznivců.

Ne každý měl, nebo bude mít to štěstí a dostane se přímo na stadion. Není divu, že rekordy láme i televizní sledovanost. Závěrečný duel Japonska se Skotskem ve skupině v přímém přenosu japonské televize NHL vidělo v průměru 39,2 milionu lidí, přičemž maximem bylo 53,7 milionu diváků, což je nový rekord pro rok 2019. Ten předchozí padl v utkání se Samoou  a ještě předtím byl nejsledovanějším přenosem finálový duel Naomi Ósakové a Petry Kvitové na tenisovém Australian Open.

Čtvrtfinálové dvojice:

Anglie – Austrálie, Nový Zéland – Irsko, Wales – Francie, Japonsko – JAR.

Ragbyový World Cup po skupinách v číslech:

5 – je nejvyšší počet pětek položených jedním hráčem. O prvenství se dělí dva – Japonec Kotaro Matsushima a Velšan Josh Adams.

48 – bodů zatím nasbíral dosud nejproduktivnější hráč turnaje Japonec Yu Tamura.

185 – bodů nasbírali ragbisté Jižní Afriky, nejvíce ze všech týmů.

9 – pouze Austrálie, Nový Zéland a Francie se dosud vždy na všech devíti odehraných ročnících World Cupu kvalifikovaly do čtvrtfinále

1 – hostitelský tým Japonska do čtvrtfinále postoupil poprvé v historii

4 – týmy ve čtvrtfinále dokázaly už v minulosti World Cup vyhrát. Nový Zéland třikrát a naposledy dvakrát za sebou, Austrálie a Jižní Afrika dvakrát a Anglie jednou.

3 – krát se ragbisté Francie probojovali do finále World Cupu, ale ani jednou turnaj nevyhráli.

(Visited 362 times, 2 visits today)