Rakouští lyžaři vyhráli na MS soutěž družstev i pořadí zemí

Závod pro šestičlenné týmy složený ze super-G a slalomu ovládla alpská velmoc před domácím Švédskem a třetím Švýcarskem a dostala se tak do čela konečného pořadí zemí podle medailového zisku. Češi dnes skončili devátí z jedenácti týmů.
O rakouský triumf se postaral mistr světa Mario Matt a také Renate Götschlová, Michaela Kirchgasserová, Marlies Schildová, Benjamin Raich a Fritz Strobl. Čeští reprezentanti bez slalomové královny Šárky Záhrobské a startující jen v pěti za sebou nechali Slovinsko a také tým USA, jemuž chyběl zkušený Bode Miller, jenž si v sobotním slalomu poranil koleno. Rakušané měli titul jistý už před závěrečnou sérií, která naopak slibovala drama o další dvě medailové příčky mezi domácím Švédskem a rivaly ze Švýcarska. Jejich naděje ale zhatil Marc Berthod, který slalom nedokončil.

Z českých sjezdařů si vedl nejlépe Bank, který vyhrál svou sérii a nechal za sebou řadu slalomářských specialistů. Jeho čas 49,72 sekund byl nakonec nejrychlejším ze všech. Mattův skalp získal i celkově desátý Filip Trejbal. Naopak lepší umístění v konečném pořadí stály české sjezdaře nedokončené super-G Lucie Hrstkové a výpadek Kryštofa Krýzla ve slalomu.
"Dva lidi nám vypadli, takže naše šance nebyly prakticky žádné. Dal jsem si uvolněnou jízdu a zlepšil si náladu po slalomu. Škoda, že nemohla jet Šárka," řekl Českému rozhlasu Bank. Jeho únava dnes dostoupila vrcholu, na MS totiž absolvoval všechny disciplíny. "Dostal jsem se do fáze, že už víc unavený nemůžu být. Teď zůstanu doma tři dny s rodinou, chci zapomenout na lyžování. Už mi lyže začaly přirůstat k nohám," dodal.

Matt mohl jet zcela uvolněně, Rakušané měli jisté vítězství už před jeho závěrečnou jízdou. "Přesně tohle jsme chtěli, aby to tak bylo. Aby Mario nemusel jet naplno, když včera slavil svůj triumf," řekl Strobl, vicemistr světa v super-G, kterého vedení ambiciózní výpravy povolalo z domova zpátky do Aare. "Dosáhli jsme svého cíle, kterým bylo vyhrát znovu pořadí národů. Ale bylo to nesmírně těžké, vždyť tady zazářilo hodně outsiderů. A řada favoritů vyhořela. Největším zklamáním jsou pro mě sjezd a obří slalom mužů," zhodnotil šéf rakouské reprezentace Hans Pum. Nečekaní vítězové premiérové soutěže družstev na MS 2005 Němci skončili až sedmí.

Výsledky – družstva:

1. Rakousko (F. Strobl, Raich, Matt, Kirchgasserová, Götschlová, Marlies Schildová) 18 bodů, 2. Švédsko 33, 3. Švýcarsko 39, 4. Finsko 49, 5. Francie 51, 6. Kanada 51, 7. Německo 54, 8. Itálie 55, 9. ČR (Bank, Krýzl, Trejbal, Hrstková, Zakouřilová) 57, 10. Slovinsko 58, 11. USA 77.

(Visited 3 times, 1 visits today)