Saas-Fee udivuje výhledy a švýcarskou kvalitou

Saas-Fee udivuje výhledy a švýcarskou kvalitou

Zdroj: www.saas-fee.ch

Saas-Fee patří mezi nejlépe utajené lyžařské resorty v Evropě. Velikostí poměrně skromné středisko svůj  hendikep dohání naprosto snovou scenérií ledovců a čtyřtisícových vrcholů. I přes tyto grandiózní parametry má ale Saas-Fee punc lokální lyžovačky – nenajdete tu davy lyžařů. Na svazích prostě panuje pohoda, jakoby zde nikdo nikam nespěchal.  

Asi dlouho byste hledali jiné místo, které lépe dokazuje, že lidská touha lyžovat nezná překážek. Do neskutečné krajiny sněhu, ledovců a čtyřtisícových vrcholů vás v Saas-Fee dostane sofistikovaný systém lanovek a tunelů. Impozantní kulisu vám pak v areálu vytváří osmnáct čtyřtisícovek, jimž vévodí 4545 m vysoký Dom, nejvyšší hora, která se celá nachází na území Švýcarska.

Ale zpátky dolů do údolí! Saas-Fee je prosté automobilů a nabízí tak velmi klidnou atmosféru lemovanou tradičními domy a modřínovými salašemi. Ovšem najdete tu také nejvýše položené metro na světě, které vás doveze do výšky 3500 metrů. “Na konečné” se nachází nejvýše položená otáčivá restaurace na světě. Výhledy odtud jsou samozřejmě úžasné a při dobré viditelnosti prý můžete zahlédnout i italský Milán.

Saas Fee nabízí celkem 100 km sjezdových tratí, spolu se sousedními resorty Saas-Grund a Saas-Almagell pak můžete využít dokonce 150 km sjezdovek. Jistě, jsou i větší lyžařské resorty, ale v Saas-Fee jde o jinou kvalitu.

Město klidu a pohody

Kdo do Saas-Fee přijede autem, musí jej na okraji městečka odstavit v obrovské parkovací budově. Pak už vás k ubytování odveze elektrické taxi nebo můžete jít pěšky, tady to není nikam daleko. Ani do nebe. Městečko leží v nadmořské výšce 1800 m, ovšem za pomoci lanovek pak ještě můžete rychle zdolat téměř další dva kilometry převýšení k nejvyššímu lyžařskému bodu ve výšce 3600 m n. m.

Při procházce uličkami města vás nadchne neobvyklý klid, jen občas kolem vás tiše projede některé z elektrických vozítek, které rozvážejí turisty a zásobují hotely. Centru Saas Fee vévodí moderní kostel, hned naproti stojí nejstarší hotel „Dom“ z roku 1881 a na náměstí najdete i sochu průkopníka lyžování Johanna Josefa Imsenga, který v roce 1849 podnikl prý první sjezd na lyžích ve Švýcarsku.

Zdroj: Jan Hocek
Zdroj: Jan Hocek
Zdroj: Jan Hocek
navigate_before
navigate_next

Začněte nenápadně

Prošli jsme se městem a teď můžeme vyrazit na lyže! Zatímco většina návštěvníků hned zrána vyráží k nejvyšším metám areálu, doporučujeme nepřehlédnout nenápadnou lanovku na vrchol Plattjen, vysoký “jen” 2570 m. Sjezd pak povede báječnou širokou červenou sjezdovkou č. 2, která se v dolní partii mění v černou obtížnost. Kdo si na strmou černou netroufne, může v polovině sjezdovky odbočit a projet se po vyhlídkové modré č. 3, která vede nádherným lesem a kamenitým úbočím s nízkými stromy. Tratě obsluhuje moderní rychlá kabinová lanovka.

Pro většinu lyžařů je ale většinou prvním cílem stanice Felskinn ve výšce 3000 m, kam se dostanete buďto moderní lanovkou Alpin Express, nebo tradiční visutou kabinou Felskinn. Odtud můžete pokračovat nejvýše položeným metrem na světě na vrchol Mittelallalin do výšky 3500 m k výše zmiňované otáčivé restauraci. Najdete tady také rozsáhlou ledovcovou jeskyni s výstavou ledových soch.

Sjezdovky v okolí Felskinnu jsou většinou červené, skvělé jsou č. 5 a č.6, které obsluhuje moderní šestisedačka. Vyznavači carvingu si asi zamilují širokou modrou č. 8. V nejvyšších partiích ski areálu už se lyžuje na ledovci, tady najdeme celkem tři kotvy a červené sjezdovky startující z nejvyššího bodu střediska (3600) m. Lyžuje se tady i v létě, jistě jste někdy slyšeli o tom, že v Saas-Fee trénují národní týmy sjezdařů z celého světa. Tak to se zdokonalují zrovna tady.

Impozantní kulisu vám v areálu vytváří hned osmnáct čtyřtisícovek! Pitoreskní krajina sněhu a ledu nemůže nechat chladným snad nikoho, kdo má oči.

Vysoko mezi ledovci

Nad stanicí Spielboden, ve výšce 2500 m n. m., se ocitnete doslova uprostřed ledového království. Vyveze vás sem loni zprovozněná moderní kabinová lanovka. U její stanice také leží jediná gourmet restaurace střediska, kterou jsme vyzkoušeli a její polední menu určitě můžeme doporučit!

Už pohled z vyhlídky stanice Spielboden na ledovec rozpraskaný hlubokými séraky vyvolává pocit respektu. Pocit, že se horských štítů můžete skoro dotknout, je opodstatněný, jen málokde se s lyžemi na nohou dostanete zcela natěsno tak obrovským horám.

Ještě výše můžete pokračovat visutou lanovkou a dále pak kotvou Feechatz. Tento poslední kotvový vlek vás propojí s vrcholem Mittelallalin, měří 2400 metrů a poveze vás po ledovci asi 12 minut. Během zdánlivě nekonečné cesty můžete obdivovat okolní krajinu a horské štíty, anebo vestoje meditovat.

Zdroj: www.saas-fee.ch

Nejen výška, také rozmanitost

Komu by areál v samotném Saas-Fee nestačil, v těsné blízkosti najde ještě další střediska. Saas-Grund nabízí 40 km tratí ve výšce až do 3200 m a rodinné středisko Saas-Almagel dalších 10 km sjezdovek. K tomuto středisku se pojí zajímavost: Právě tady se narodil a naučil lyžovat jeden z nejslavnějších lyžařů Švýcarska, Pirmin Zurbriggen. Nechcete se náhodou na tu jeho “rodnou louku” také podívat? V Saas-Fee a okolí velmi dobře fungují skibusy a dobré spojení je i se sousedním Zermattem.

Ani Saas-Fee ale není, jak by se snad mohlo zdát, střediskem vhodným jen pro špičkové lyžaře. Na své si tu každopádně přijdou i rodiny s dětmi nebo začátečníci. V údolí najdou několik mírných svahů s modrými sjezdovkami i dětský skipark. A kdo vůbec nelyžuje, může se třeba nechat vyvézt na vyhlídkový vrchol Hannig, odkud se dá do městečka sjíždět na saních. V Saas-Fee se zkrátka nebudete nudit, ať jste skvělý lyžař, nebo jen milovník horských scenérií.

Text: Jan Hocek

(Visited 274 times, 1 visits today)