Senzace v OH sjezdu: Dvě zlata a sedmá Maďarka

Pravděpodobnost, že dvě lyžařky sjedou 2713 metrů dlouhou trať na setinusekundy stejně rychle, je mizivá. A přece se to stalo. Dlouho se ve vedenídržela Dominique Gisinová, už to bylo pro mnohé velké překvapení. Její čas pakale vyrovnala s číslem 21 startující slovinská rutinérka Tina Maze.Vítězka Světového poháru, tedy vloni nejlepší lyžařka světa, letos dlouhohledala ztracenou formu, ale našla ji v pravý čas. Těsně před olympiádouvyhrála sjezd v Cortině d'Ampezzo a na olympiádě všem ukázala, jak se máladit forma směrem k vrcholu sezony.

Švýcarka Dominique Gisinová je asi pro spoustu fanoušků překvapením, tímpravým olympijským, ale je třeba říct, že se jedná o zkušenou závodnici, která v poslednídobě jezdí rychlostní disciplíny stabilně na velmi vysoké úrovni. Doposud jíchyběl top výsledek, stejně jako celému švýcarskému týmu, teď ho tedy konečněmá. A jak s chutí ukazovaly kamery, pořádně jí to sebralo…

Naštvaná Lara Gut

Pro Švýcarsko samozřejmě sbírá super výsledky Lara Gutová, konec koncůbronzová medaile, kterou si ve stejném závodě vyjela, také neník zahození. Dokonce i z televizních záběrů ale bylo patrné, jak mocje asi krasavice Lara součástí týmu. Byla snad jediná, kdo přešťastné Gisinovék životnímu úspěchu negratuloval. Anebo byla úplně poslední. Lyžování je holtinidividuální sport a ti nejlepší lyžaři jsou zpravidla obrovskýmiindividualisty. Jinak to dnes asi nejde.

Křížová nepřekvapila

Česká reprezentantka KláraKřížová skončila jedenadvacátá. Splnila si svůj cíl, kterým bylo nezaostat za vítězkouvíce než dvě vteřiny, umístění na začátku třetí desítky ale žádným velkýmúspěchem není. Specialistka na sjezd, kterou Křížová je, si musí klást vyššícíle. Tím spíš, že už nepatří mezi nezkušené zajíce. Pro Kláru Křížovou je Sočidruhou olympiádou, startů ve Světovém poháru a na světových šampionátech už mána svém kontě také požehnaně, a tak by se narůstající zkušenosti pomalu mohlyzačít úročit. Být nejlepší sjezdařkou v Česku je málo.

Šok pomaďarsku

Jak se z hloubi startovního pole vystrkují růžky a nakukuje meziopravdovou sjezdařskou elitu všem ukázala Maďarka Edit Miklos. Se startovnímčíslem 25 se na trať pustila v době, kdy už se v cílovém prostorupoplakávalo (smutkem i radostí), a na okamžik ještě probudila trochu jiný druhemocí. Cílovou fotobuňku protnula v šestém nejlepším čase! Na sedmoupříčku ji pak odsunula mladá Norka Sejerstedová, s níž ale zainteresovanímuseli počítat.

V souvislosti s časy později startujících závodnic se poměrnědost spekulovalo o vlivu rychle měknoucí a po zásahu pořadatelů zase "umělezrychlené" tratě. Rozhazovat po trati sjezdu salmiak, který po krátké doběv rekaci se sněhem tuhne, to se opravdu jen tak nevidí. Rieschové čiGutové to prý "zrovna nejelo", závodnice s čísly okolo 25 prý na aktuálnísituaci na sjezdovce naopak vidělaly. Na tom může být něco pravdy, hodně zaujalnapříklad i výkon Slovinky Ilky Stuhec, která se se sedmadvacítkou protlačila až na 10. místo. Ale to ke sjezduzkrátka patří. A mimochodem, Klára Křížová sratovala jen chviličku po slovinskésjezdařce, měla startovní číslo 29…

(Visited 3 times, 1 visits today)