Seriál o lyžácích (1): Jak vybrat lyžařské boty

Lyžařské boty jsou velmi důležitou součástí lyžařské výbavy. Významně ovlivňují nejen pohodlí na svahu, ale také samotný lyžařský výkon a ovládání lyží. Jiné boty se hodí pro rekreačního lyžaře a jiné pro lyžaře sportovního. Pojďme se proto blíže podívat na to, jaký model lyžařských bot vybrat právě pro vás.

Lyžařské boty dle disciplíny

První zúžení výběru provedete na základě preferované lyžařské disciplíny, či chcete-li lyžařského stylu. Ujasněte si tedy, zda chcete lyžařské boty určené na sjezdovku, na freeridové lyžování ve volném terénu, pro trikovou jízdu a skoky ve snowparku, nebo boty skialpové.
My se budeme věnovat botám určeným na sjezdovku, které jistě zvolí drtivá většina běžných lyžařů. Tyto boty také tvoří největší část nabídky výrobců a sportovních obchodů.

%BOX boty_radotin right%V rámci této kategorie bot je třeba zvolit model, který bude odpovídat vaší lyžařské úrovni a ambicím. Dá se říci, že čím vyšší je vaše lyžařská úroveň, tím vyšší flex index by měly vaše boty mít.

Flex index určuje tvrdost bot

Hodnota flex indexu či flexe udává, kolik síly musíte vyvinout, abyste ohnuli komín boty lyžařské boty dopředu. Dá se tedy zjednodušeně říci, že určuje tvrdost skeletu lyžařské boty.
Aby to nebylo úplně jednoduché, vždy počítejte, že se tuhost skeletu v nákleku mění s okolní teplotou. Pokud je chladno bota je tužší a naopak. Proto se při zkoušení v obchodě nenechte zviklat tím, že se vám boty budou zdát měkké. Na svahu v teplotách pod nulou Celsia tomu bude úplně jinak.
Čím vyšší flex index, tím tvrdší je lyžařská bota. Modely bot s vysokou flexí vynikají účinným a přesným přenosem sil i nejjemnějších pohybů lyžaře na lyže. Díky tomu jsou vhodné, nebo lépe řečeno nezbytné, pro závodní a výkonnostní lyžování.
Měkké boty s nízkými hodnotami flexe naproti tomu nabízejí mnohem více pohodlí. Díky tomu, že se v měkké botě ztratí drobné nechtěné pohyby lyžařovy nohy, jsou tyto boty mnohem tolerantnější k lyžařovým chybám.
Flex index je pouze orientační číslo. Každý výrobce ji určuje subjektivně podle svých interních kriterií, takže boty se stejnou hodnotou flex indexu u dvou výrobců mohou být různě tvrdé. Lišit se může dokonce i srovnání tvrdosti dvou modelů téhož výrobce se stejnou hodnotou flex indexu, ale z různých modelových řad.

Tvrdší boty bývají užší

Pro sportovní a agresivní jízdu ne třeba vydržet určitou míru nepohodlí, a to nejen kvůli tvrdosti boty, ale také kvůli její menší šířce. Čím sportovnější bota, tím těsněji musí na noze sedět. Proto jsou boty s vyšším flex indexem obvykle užší ve všech kritických místech skeletu, tedy v patě, kotníku a nártu, oproti modelům s nižším flex indexem. Tvrdší boty mají také tenčí, méně pohodlnou a také méně zateplenou vnitřní botičku.

sirka_bot

Vhodná hodnota flex indexu

Jaký flex index je pro vás tedy vhodný? Pokud patříte mezi rekreační lyžaře, kteří upřednostňují pohodovou jízdu, případně jste úplní začátečníci, volte boty s flexí 50 – 80. V této kategorii najdete i juniorské boty nebo často i dámské modely. Jako příklad rekreační lyžařské boty můžeme uvést třeba modely Nordica Cruise.
Jestliže se počítáte mezi sportovní jezdce, kteří občas rádi jedou rychle, ale zároveň chcete v botách vydržet celý den a občas si dopřát i klidnější a odpočinkovější jízdu, sáhněte po -botách s flexí 80 – 100. Příkladem za všechny budiž třeba řada Tecnica Demon.
Jste-li vynikajícím lyžařem, který chce z lyží za všech okolností "vyždímat" maximum, budou pro vás vhodné boty s flexí 110 – 130. Hodnotou 130 končí komerčně vyráběné lyžařské boty. Tvrdší jsou už jen boty vyráběné na míru závodníkům. Typickým zástupcem této kategorie bot mohou být třeba Lange RS.

Výběr flexe dle hmotnosti jezdce

Komín lyžařské boty neohýbáte pouze silou svalů a razancí pohybů, ale také prostřednictvím samotné vaší hmotnosti. Z toho důvodu by měli těžší jezdci volit boty s vyšší flexí, než jaká odpovídá jejich lyžařským dovednostem.

Tři nebo čtyři přezky?

Při výběru modelu budete rovněž řešit počet přezek. Vybírat budete mezi tří a čtyř přezkovými botami. Nižší počet přezek se vyskytuje pouze u bot dětských, o nichž bude řeč v dalším díle seriálu.
Pro dospělé lyžaře byly donedávna k mání prakticky pouze čtyřpřezkové lyžařské boty, ale v posledních dvou, třech sezónách se objevily také boty třípřezkové konstrukce.
Tyto modely těží z umístění prostřední přezky přes nárt v úhlu 45 stupňů, což zajišťuje výbornou fixaci paty v patním lůžku boty a zabraňuje jejímu zvedání, což je pro lyžování více než žádoucí.

Volba mezi těmito třípřezkovými a klasickými čtyřpřezkovými modely je čistě subjektivní záležitostí, ideální je vyzkoušet, která varianta vám bude lépe sedět. Někdy se stává, že třípřezkové lyžáky nejsou příliš pohodlné pro osoby s vyšším nártem.

(Visited 34 times, 1 visits today)