Seriál o lyžácích (3): Vybíráme dámské lyžařské boty

Na úvod si řekněme, jaké jsou výhody dámských lyžáků. Dámské modely lyžařských bot se rozhodně od pánských či chcete-li unisexových neliší pouze designem. Jejich konstrukce odpovídá odlišné anatomii ženské nohy a jsou konstruovány pro nižší hmotnost žen. Ve výsledku ženám přinášejí lepší lyžařský zážitek a více výkonu i pohodlí na svahu.

Užší kokpit

Koncept dámských přezkáčů vychází z faktu, že ženské a mužské chodidlo má odlišnou stavbu. Vzhledem k tomu, že lyžařská bota musí nohu co nejlépe fixovat, jak jsme si řekli v jednom z předchozích dílů seriálu, je více než vhodné tvar skeletu co nejvíce přizpůsobit tvaru chodidla. 

Proto mají dámské lyžařské boty odlišný vnitřní tvar kokpitu. Ten je celkově užší a také má menší patní lůžko.

Nižší a vykrojený komín

%BOX boty_radotin right%Ženská nohy se ovšem liší od mužské i v dalších částech. Pro potřebu konstrukce lyžáků je důležité zejména nižší nasazení lýtkového svalu u žen. Z toho důvodu mají dámské lyžařské boty o něco nižší komín, který je v zadní části navíc vykrojený. Skelet tak netlačí na sval a lyžování je pro ženu mnohem pohodlnější. Posazení lýtka je jedním z hlavních důvodů, proč si ženy stěžují na nesedící boty, pokud se rozhodnou pro pánský nebo chcete-li unisexový model lyžáků.

Měkčí flexe

Dámské přezkáče mají rovněž nižší flex index. Tedy lépe řečeno, stejná hodnota flexe znamená praxi měkčí botu v případě dámského modelu. Je to z toho důvodu, že ženy jsou lehčí než muži, takže by na stejně tvrdou botu musely vyvinout neúměrně více síly. Neznamená to ovšem, že by mezi dámskými přezkáči nebyly modely pro sportovní agresivní jízdu. Výrobci dnes nabízejí dámské lyžáky pro všechny výkonnostní kategorie lyžařek, od rekreačních až po závodní.

Lepší zateplení

Dámské přezkáče jsou oproti unisexovým také mnohem lépe zateplené. Je to z toho důvodu, že ženy mají horší prokrvování periferních částí těla, k nimž patří i chodidla. Na svahu pak mají mnohem častěji než muži pocit zmrzlých nohou.

Vnitřní botičky dámských přezkáčů jsou proto vybaveny kvalitními termoizolačními materiály, výjimkou není ani husí či kachní peří jako to dlouho používala značka Lange. Povrchová úprava je pak často řešena příjemným a hřejivým kožíškem.

Celá řada dámských modelů pak počítá s použitím vyhřívání bot pomocí baterií, některé již mají topná tělíska přímo v základní výbavě. Těmto vychytávkám se věnujeme v dalším díle seriálu.

vyhrivani

Praktické detaily dámských lyžáků

Dámské lyžařské boty často disponují i dalšími praktickými detaily, které zpříjemňují lyžování a přinášejí lyžařkám více pohodlí. Mohou to být například silikonové či gumové kryty přezek, které při manipulaci nestudí jako kovové a nekloužou. 

Již téměř standardem je u lepších lyžáků možnost doladit sílu tahu přezek jak makro nastavením a snadnou změnou polohy celé přezky, tak mikro nastavením, kdy sílu tahu jemně upravujete otáčením závitu přezky.

Design také hraje roli

Byť by měl design být nejméně důležitou položkou při výběru, přesto hraje u dámských lyžáků svou roli. Specificky dámský design přispívá k tomu, že se mnohá žena na svahu cítí dobře a žensky, což ještě umocňuje její zážitek z lyžování. damske_lyzaky

(Visited 6 times, 1 visits today)