Seriál o lyžácích (4): Vybíráme lyžařské boty pro děti

Stejně jako u lyžařských bot pro dospělé, i u těch dětských je klíčový výběr správné velikosti. Podobně jako pro naše lyžáky, totiž i pro dětské lyžařské boty platí, že jsou zodpovědné za přenos sil od na lyže a jejich přesné ovládání. Proto by bota měla dobře sedět a dostatečně fixovat nohu. Ovšem vzhledem k tomu, že dětská noha rychle roste, musíte přece jen koupit botu o něco větší, aby byl umožněn zdravý růst dětského chodidla.

Zároveň však nesmí noha dítěte v botě příliš plavat. Jinak dítěti znemožníte účinně ovládat lyže, protože pohyby nohou, které se dítě snaží provádět, se nepřenášejí na lyže. Hrozí i vysmeknutí nohy z bot. Místo toho se pouze hýbe noha uvnitř boty. Dítě pak lyžování nebaví, nedělá pokroky, popřípadě si osvojí špatné návyky.

%BOX boty_radotin right%O kolik tedy může být dětská lyžařská bota větší? Ze zkušenosti lze říci, že pokud vyjmete z boty stélku a dítě na ní položí nohu, může stélka přečnívat před okraj prstů maximálně o jeden centimetr.

Počítejte, že jen málokdy se povede koupit boty na více sezón najednou. Většinou dětem vydrží lyžařské boty tak jednu zimní sezónu. Na dobré zvážení je tak u dětských bot mnohdy využití některé půjčovny lyží.

Kolik přezek?

Dětské lyžáky se dělají s jednou až čtyřmi přezkami.

Jednopřezkové boty s pohodlným zadním nástupem jsou vhodné pouze pro úplně nejmenší děti, které jsou lehké a při nákleku vyvíjejí minimum síly, takže nepotřebují mít v botě tak silnou oporu. Zároveň jsou pro ně tyto boty vhodné proto, že se malým dětem snáze obouvají.

U větších dětí pak platí, že čím více má bota přezek, tím lepší zafixování nohy a efektivnější a přesnější přenos sil na lyže. Čím starší, těžší a pokročilejší dětský lyžař, tím více přezek volíme.

velikost_detske

Flexe dětských lyžáků

Flex index není nutné u dětských lyžáků příliš řešit. Důležitý je až u juniorů, kteří na lyžích závodí, případně u dětí s výraznější hmotností.

Flexe dětských přezkáčů se pohybuje kolem hodnoty 40, dětské lyžáky pro mladé závodníky pak mají flexi přibližně 60.

Půjčení se může vyplatit

Správně vybraná velikost dětské lyžařské obuvi obvykle, dítěti vydrží jednu zimní sezónu. Poté doporučujeme boty nabídnout v lyžařském bazaru, kde si jistě najdou dalšího uživatele. Druhou možností je lyžáky nekupovat, ale půjčit, a to buď jednorázově, nebo formou výhodného celosezónního půjčení, které nabízí řada předních půjčoven lyžařských potřeb. To je vždy na rozhodnutí každého rodiče. Hodně závisí i na počtu dní, které s dětmi strávíte na sněhu.detske_lyzaky

(Visited 17 times, 1 visits today)