Seznamte se s moderní horskou architekturou Rakouska

Seznamte se s moderní horskou architekturou Rakouska

Zdroj: Architektbüro Jungmann

Rakousko patří k zemím, kde se kvalitní architektuře tradičně daří. Vzhledem k tomu, že 60–70 % území Rakouska je hornatého charakteru, stavění v horách je tu na denním pořádku a horská scenérie je pro architekty nekonečným zdrojem inspirace. 

Stavby pro rekreaci přitom představují specifickou a hojně vyhledávanou typologii. Kromě obvyklých staveb vycházejících z lokálních tradic zde najdeme i řadu originálních nápadů.

Betonová věž – Laterns, Vorarlbersko

O tom, že žádné zadání není příliš malé, svědčí například drobná chata v lyžařském středisku Laterns v okrese Feldkirch v rakouském Vorarlbersku, v nadmořské výšce kolem devíti set metrů. Stavba dokončená v roce 2011 podle návrhu bratrů Bernarda a Stefana Marteových, tvořících společně od roku 1993 pod hlavičkou Marte.Marte Architekten, je umístěna do svahu pod sjezdovkou a záměrem architektů bylo vytvořit jednoduchou, silnou a výtvarně působivou formu.

Čtyřpodlažní objekt o zastavěné ploše pouhých 43 m2 představuje archetyp opevněné věže přetrvávající po generace. Abstraktní výraz betonové skulptury s nepravidelně rozmístěnými čtvercovými okny, umocněný hrubým opracováním popelavě šedého povrchu, je v kontrastu se zelenými loukami i měkce zasněženou krajinou.

Zdroj: Marc Lins, marte.marte architekten

Vstupní podlaží, kam se vchází po předsazeném betonovém schodišti, tvoří převážně venkovní krytá terasa vykrojená do hmoty domu, poskytující panoramatický výhled na okolní horskou scenérii. Nad ní se nachází obytná část s kuchyní, spodní dvě podlaží slouží jako soukromé ložnice a odpočinkové místnosti. Stejně jako v exteriéru i v interiéru vládne střídmost; kromě pohledového betonu zde najdeme dubové podlahy, dveře i okenní rámy, nábytek a částečně černé kovové povrchy.

Ufogel – Nussdorf, Východní Tyrolsko

Zcela odlišný zážitek nabízí chata zvaná Ufogel, stojící v těsné blízkosti tradičního horského stavení v jihotyrolském městečku Nussdorf-Debant nedaleko Lienze, realizovaná podle projektu architekta Petera Jungmanna.

Název Ufogel kombinuje slova UFO a Vogel, které v němčině znamená pták, a tomuto pojmenování odpovídá také podoba stavby připomínající spíše sochu než lidské obydlí. Kompaktní hmota domu je vymezena zkosenými stěnami s různým sklonem, které přirozeně přecházejí v střechu, a sjednocena modřínovým šindelem, jenž stárnutím přirozeně šedne. Konstrukce chaty je dřevěná, pouze sloupy vynášející stavbu nad terén jsou kovové.

Zdroj: Architektbüro Jungmann

Interiér je překvapivě prostorný – souvislé použití dřevěného obkladu a vestavěné kusy nábytku jej opticky zvětšují. Na ploše 45 m2 je k dispozici vše, co je potřeba ke krátkodobému pobytu: kuchyň s jídelním koutem, kde se pohodlně nají až osm lidí, společenský prostor, koupelna s toaletou a ložnice v horní úrovni.

Srdcem domu jsou krbová kamna, která prostor vytápějí a přispívají k hřejivé atmosféře umocněné vůní všudypřítomného dřeva. Chata ubytuje až pět osob a je k pronájmu od 120 eur za noc.

Text: Zuzana Morávková

(Visited 15 times, 1 visits today)