Sidas Black Project: lyžařské boty na míru

Je logické, že u sériově vyráběných bot je velmi těžké tyto v podstatě protichůdné požadavky naplnit. Proto se na trhu nedávno objevila novinka – lyžařské boty na míru. 

Proč si pořídit boty na míru?

Ani po důkladném zkoušení běžné lyžařské boty v obchodě nemáte jistotu, že bota dobře padne, že nezačne tlačit nebo dřít nohu, ani že bude dobře fixovat po vymáčknutí vnitřní botičky. To vše se většinou pozná až po několika dnech lyžování a to už bývá obvykle pozdě. Se skeletem se sice dá i následně pracovat a botu všelijak upravovat, ale to vyžaduje mnoho úsilí, návštěv servisu a mnoho protrpěných hodin na sjezdovce.
To vše v případě lyžařských bot na míru odpadá. Sice musíte počítat s poněkud vyšší počáteční investicí, ale na druhé straně získáte dokonale padnoucí boty, které nikde netlačí, výborně přenášejí vaše pohyby do lyží a snižují únavu při lyžování. 
Lyžařské boty na míru nabízí pod názvem Sidas Black Project renomovaný francouzský výrobce stélek do bot Sidas ve spolupráci s tradičními výrobci lyžařské obuvi Salomon a Head, kteří pro tento projekt dodávají skelety lyžáků.
Na míru se přitom přizpůsobují všechny tři základní části lyžařské boty. – stélka, vnitřní botička a skelet. Celý proces vytvoření boty na míru začíná vytvarováním stélky přesně podle chodila lyžaře.

Vložky do bot na míru

Stélky jsou velice důležité, neboť díky nim získají nohy ve skeletu ideální pozici, chodidlo je dokonale opřeno o celou plochu a klenba má správnou podporu.
Vložky do bot pro Black Project se připravují na speciálním stroji Custom Station a to tak, že si lyžař otiskne tvar svých chodidel do speciální silikonové formy. Do té se následně vloží nahřáté polotovary stélek a lyžař si na ně stoupne. Po vychladnutí se hotové trojrozměrné vložky ještě dovybrousí a vyztuží patními stabilizátory. Zimomřiví lyžaři se v tomto kroku mohou rozhodnout i pro vyhřívané vložky do bot, které díky baterii dokáží hřát několik hodin na svahu i v největších mrazech.
Poté již přichází na řadu pěnění vnitřní botičky.

Vnitřní botičky lyžařských bot

Vnitřní botička se v rámci Black Projectu rovněž přizpůsobuje přesně na míru nohám lyžaře. Ten může volit mezi dvěma typy vnitřních botiček na míru – vypěňovacími a tepelně tvarovatelnými.
Vypěňovací botička vznikne vháněním polyuretanové pěny do polotovaru, v němž je umístěna noha lyžaře. Je vhodná pro sportovní a výkonnostní lyžaře, jelikož maximálně vyplní prostor mezi botičkou a skeletem. Tato botička je celkově tužší, než tepelně tvarovatelný model. Vypěňovací botičku  Vložky do bot Sidas se vyrábí na míru přímo podle tvaru vašich nohou (http://www.skiservis.cz)a stélky doporučujeme sportovně laděným lyžařům použít i do skeletů jiných značek. Oblíbené je to například pro lyžařské boty Lange (obvykle pro modely RS) nebo Tecnica (pro modely Inferno).
Plně tepelně tvarovatelná botička se po nahřátí teplým vzduchem tvaruje v celém svém objemu. Oproti PU botičce nenabízí tak dokonalý fit, ale je na druhou stranu pohodlnější a nabízí vysokou míru tepelného komfortu. Vhodná je například pro lyžařské instruktory.

Skelety na výběr

V rámci Black Projectu si lyžař může vybrat mezi třemi polotovary skeletů. Skelet Salomon X3 nabízí nízký objem skořepiny, šířku 98 mm a flexi 120. Tento skelet je velmi nízký v oblasti nártu.
Středním objemem skořepiny se vyznačuje skelet Salomon Impact s šířkou 100 mm a flexí 100/110.
Poslední možností je pak skelet Head Vector s vysokým objemem skořepiny, šířkou 103 mm a flexí 120. U tohoto skeletu je velmi zajímavé spojení větší tuhosti skeletu s vysokým objemem, hlavně v nártové části.
Také skelet prochází individuálním přizpůsobením nohám lyžaře. Tyto finální úpravy od správného nastavení cantingu, přes úpravu rotace kolena až k následnému vytahování skeletu či vybrušování se provádějí postupně. Vhodné je botu vyzkoušet na svahu a až poté pokračovat v případných korekcích.
Nabízené skelety nemusí být vhodné pro každého a pokud zvolíme špatný skelet, tak výsledek nebude nikdy ideální, jelikož botička problémy nevyřeší. Důležitý je tvar chodidla a celková stavba nohou. Limitujícím aspektem je výška nártu a osa pata-kotník-achilovka.

Kam pro lyžařské boty na míru?

Lyžařské boty na míru přinášejí uživateli maximální možnou míru pohodlí, ale také lepší a přesnější přenos sil do lyží. Zkrátka si s nimi zalyžujete tak, jak jste si ještě nikdy nezalyžovali. Pokud to chcete zkusit, obraťte se na specializovanou lyžařskou prodejnu, která nabízí produkty Sidas. Jednou z nich je Ski a Bike Centrum Radotín, kde se Black Projectu věnuje zkušený bootfitter a využít tam můžete i dalších specializovaných služeb okolo lyžařských bot. 
(Visited 11 times, 1 visits today)