Sjezdařům začíná olympijská sezona

Český tým sjezdařů čeká v letošní sezoně nelehká úloha. Minulou sezonu naše reprezentanty provázela zranění a to se také podepsalo na výsledcích. "Loňská sezóna byla opravdu strašná, smolná, nejhorší za poslední léta. Přišly jsme o pozice, které jsme dříve měli a byli jsme na to už zvyklí," má jasno šéftrenér mužů Tomáš Bank o tom, že máme méně startovních míst pro závody Světového poháru. "Máme pro Sölden dva závodníky ve formě, ale startovat může jen jeden. To samé u holek, takže doufáme, že tahle sezona bude lepší a vyhnou se nám zranění," věří Tomáš Bank. V Söldenu bude jako vždy obrovská konkurence, všichni mají motivaci ukázat se hned v prvním závodě sezóny. Pár dní před nimi byla možnost si zatrénovat na závodním kopci v Söldenu a naši sjezdaři tam pochopitelně nechyběli. "Dobře jsme potrénovali, porovnání Kitana a Ondry (Kryštofa Krýzla a Ondřeje Banka) na závodním kopci dopadly až tak dobře, že mě mrzí, že nemohou startovat oba. Prakticky tam zajížděli nejlepší časy oba dva. Doufám, že sezona dopadne výborně," uzavřel Tomáš Bank své plány a hodnocení.

Ondra Bank se na Sölden moc těší. "Zatím všechno klape, užívám si, že můžu bez problémů lyžovat. Hodně mě to baví a těším se na první závody a na sezónu. Kvůli těm všem zraněním mám za sebou po dlouhé době kompletní přípravu, což je super. Byli jsme v Chile, všechno vycházelo, podařilo se nám tam pár zajímavých tréninků ve sjezdu a hodně jsme otestovali nové lyže," usmíval se Ondřej, který vyměnil Elan za Nordica a je moc spokojený. "Teď jezdím na stejných lyžích jako Kryštof, akorát ty moje mají hezčí barvu. Myslím si, že lyže fungují dobře. Velká změna je, že si teď děláme sami i lyže na rychlostní disciplíny. Teď je připravuje Robin Kasper, můj servisman, dřív to dělal člověk od Elanu. Lyže mi jedou, to je jedna z hlavních věcí, jak uspět v rychlostních disciplínách, potažmo v kombinaci. Na tom teď hodně pracujeme."

Mezi ženskou světovou elitu se v Rakousku postaví mladá Kateřina Pauláthová. "Mám za sebou skvělou přípravu, byla jsem na několika soustředěních ve Francii, ve Švýcarsku, na kondičním pobytu v Chorvatsku," vypočítává rodačka z Havířova. V loňské sezoně několikrát bodovala v Evropském poháru a ráda by letos navázala v poháru Světovém. "Ve světovém žebříčku jsem si polepšila o docela dost míst, hlavně v obřím slalomu. Slalom speciál musím ještě potrénovat, ale na to je zatím čas. Obří slalom v Söldenu bude zajímavý," usmívá se Kateřina.

V dalším závodu Světového poháru ve finském Levi bude na pořadu slalom. Tam se představí čtyři čeští zástupci – Kryštof Krýzl, Filip Trejbal, Šárka Strachová a Martina Dubovská. I Kryštof Krýzl má za sebou sezonu plnou zranění a i kvůli tomu smolně vypadl z elitní třicítky světových slalomářů – momentálně je na 31. místě. "Příprava byla super, všechno klape tak jak má. Určitě se chci dostat ve slalomu zpátky do třicítky, to je jasný cíl," má jasno Kryštof. Jeho obrovský parťák Filip Trejbal konečně vyléčil bolavá kolena a na sezonu se tak těší skoro dvojnásob. "Hned po sezoně jsem podstoupil operaci, po dvouměsíční rekonvalescenci jsem začal lehce trénovat a teď už můžu jezdit úplně naplno," říká Filip Trejbal a už nyní se soustředí na Světový pohár v Levi. "Do závodu v Levi jsou jen tři týdny, takže už se snažíme všechno naladit, vybíráme materiál a tak. Doufám, že tahle olympijská sezona bude o hodně lepší než ta minulá. Chci zúročit tu mnohaletou snahu a hlavně na olympiádě předvést nějaký dobrý výsledek," věří Filip Trejbal. Do Levi se těší i výtečná slalomářka Martina Dubovská. "Minulá sezona byla, myslím, dobrá. Bodově jsem se sice bohužel nezlepšila, ale lyžováním určitě ano," říká sympatická sjezdařka slovenského původu. Před letošní sezonou vyměnila lyže a nové od Voelklu si moc pochvaluje. "Zatím si zvykám, ale myslím, že to bude moc dobré," věří Martina Dubovská. 

(Visited 4 times, 1 visits today)