SKI SuperTest 2014: Víme, co si na podzim nesmíte nechat ujít

Co zajímavého jsme v Itálii vytáhli na kopec se nejlépe dozvíte, když proklikáte přiloženou fotogalerii. Hned na začátku se šéfredaktor Ondřej Katz zasněně dívá na hodně zajímavou záležitost z českých luhů a hájů. Designově jednoduché, ale co jsme měli možnost pojezdit, rozhodně zajímavé carbonski dostaly na ráno až ďábelsky tvrdých pistách co proto a obstály se ctí. V konkurenci prakticky všech značek a porovnatelných modelů dostupných na evropském trhu jsme je hodnotili vysoce nad průměrem, až se nechce věřit, že vznikají jedna po druhé ruční výrobou v malé dílně trutnovského rodáka Richarda Mikysky kousek za Prahou. Jádro kombinuje dřevo s karbonem a titanalem, vedle minimalistického designu zaujme i jejich extrémně nízká hmotnost a více o nich se dozvíte v recenzi připravované pro některé z podzimních čísel SKI magazínu 2014.

V Česku ještě zůstaneme, jen se z Prahy posuneme o nějakých sto kilometrů na východ do Nového Města na Moravě. Sporten konečně vyslyšel přání nejen naše, ale určitě i mnoha dalších, a hlavně trendů v lyžařském průmyslu, takže se příští rok můžeme těšit na novou all-mountain lyži řekněme konkurenceschopných rozměrů. Při délce 172 cm naměříme modelu Sporten Pumped Up pod vázáním příjemných 87 mm a na kopci je její šíře znát. Jak je u Sportenu zvykem, jde o měkčí pohodovou záležitost, které sedí spíš měkčí podklad a střední délka oblouku. Poradí si i mimo sjezdovku, nepouštějte ji ale z kopce po ránu. Recenze opět v přípravě do jednoho z podzimních čísel.

Třetí v pořadí naší galerie, ale rozhodně ne až třetí, co se atraktivity týká, je zbrusu nová lyže od Atomicu, nesoucí označení XT. Trošku jsme se o ní zmínili už v našem textu pojednávajícím o novinkách představených koncernem Amer Sports, jde o model v podstatě usazený ještě nad nejvyššími lyžemi v kolekci (Redster), který by měl výrobně být na pomezí mezi komerční a závodní lyží. Dostupný bude v sezoně 2014/15 v jediné délce 175 cm (snad můžeme prozradit, že existuje už i delší prototyp, který firma uvede v sezoně 2015/16) s 65,5 mm pod botou a poloměrem krojení 15,5 m. Na první dotek (ano, poznáte to podle hmotnosti) zcela jiná lyže se na sjezdovce (mimo ni je prakticky zbytečné ji zkoušet) chová náramně; je klidná a podle chuti s ní vykouzlíte prakticky vše od krátkého po dlouhý oblouk v pořádné rychlosti. Zajímavostí je, že se Atomic rozhodl nezařadit model XT do SKI SuperTestu, takže jeho porovnání s konkurencí provedeme vlastními silami. Hodně zvědavi jsme na její cenovku, ta ale zatím oznámena nebyla.

Abychom nezůstali jen u lyží, letmo vás také necháváme nahlédnout do tajemna pro příští sezonu připravovaných rozhovorů. Těšit se můžete na Manfreda Moelgga nebo Wernera Heela, plány do budoucna nám představil Fischer, Head, Elan, Salomon i mnozí další. Není pochyb o tom, že se máme na co těšit.

(Visited 2 times, 1 visits today)