Sölden opening. Dostaveníčko hvězd a jedna velká party

Sölden opening. Dostaveníčko hvězd a jedna velká party

Zdroj: Agence Zoom

Už od října roku 2000, tedy celých sedmnáct let, začíná každoročně prestižní seriál Světového poháru v alpském lyžování na ledovci Rettenbach na konci tyrolského údolí Ötztal. Krátce řečeno v Söldenu. A nebude tomu v dohledné době jinak, slavné lyžařské středisko má úvodní závod SP u Mezinárodní lyžařské federace “předplacený” minimálně do roku 2020.

Můžete ho milovat, můžete ho nenávidět, ale stejně k němu o posledním říjnovém víkendu upřete pozornost. Řeč je o Söldenu, který se v onen inkriminovaný čas stane hlavním městem lyžařského světa. Pro zdejší radnici a manažery cestovního ruchu je to chlouba, ovšem dlužno podotknout, že si toto privilegium zaslouží.

Uspořádat v Evropě na konci října regulérní závody v obřím slalomu té nejvyšší výkonnostní úrovně není legrace. FIS má na kvalitu organizace extrémně vysoké požadavky a i ten, kdo třeba nemá nafoukaný Sölden příliš v lásce, musí objektivně uznat, že lyžařských středisek, v nichž je možné už na konci října se vší parádou odstartovat závodní sezonu, na světě není mnoho.

Zdroj: Ötztal Tourismus

Proč Sölden?

  • jinde než na ledovci už v Evropě na podzim neexistují spolehlivé sněhové podmínky
  • dlouhá a náročná sjezdovka
  • vynikající zázemí pro diváky i závodníky přímo pod sjezdovkou
  • relativně dobrá dostupnost ski areálu po silnici
  • kvalitní a kapacitně dostačující ubytování v Söldenu a blízkém okolí
  • velmi dobrá dostupnost oblasti z městských aglomerací

Zabijácký kopec

Weltcup Strecke na ledovci Rettenbach je pořádný kopec. Tedy přesně řečeno její střední část, která má v nejprudším místě sklon až 65 %. Podle mnoha závodníků se jedná o jednu z nejtěžších tratí Světového poháru, dvojnásob to logicky platí pro ženy. Její záludnost spočívá jednak v délce velmi prudkého hangu, kde si závodníci sáhnou až na dno fyzických sil, také ale v tom, že na prudkou část v závěru navazuje pasáž naopak velice plochá.

Chyba, jíž se vysílený lyžař velmi snadno dopustí na konci prudkého svahu, ho totiž často připraví o rychlost potřebnou na následující rovinku. Kolik borců už tady “ztratilo” závod.

World Cup Opening v Söldenu je z mnoha pohledů extrémní závod. Trať je hodně těžká a nejeden špičkový lyžař už si postěžoval, že na takto náročný závod je na konci října ještě brzy. Všichni jsou vyhecovaní, všechno je to obrovský blázinec, ale po Söldenu zase všechno na několik týdnů utichne. Svěťák vlastně opravdu začíná až na přelomu listopadu a prosince. Z čistě sportovního hlediska to načasování asi logiku nemá, ale z pohledu byznysu jistě ano.

Je to hodně těžký kopec, k tomu ta vysoká nadmořská výška, to člověka úplně vyšťaví. Navíc sníh je prostě špatný – nahoře přírodní, ale spíš led, a dole, na té rovině, tam nikdy nevíš, do čeho vjedeš, protože tam je to buď měkké, když napadne, nebo tam musejí něco vyrobit, když nenapadne.

KRYŠTOF KRÝZL, český reprezentant ve sjezdovém lyžování

Heslo dne: flámovat!

 Určitě si s sebou na svěťák do Söldenu můžete vzít lyže, ale nikdo se nebude divit, když je necháte doma. Upřímně, zalyžovat si tady můžete jindy a vždy to bude lepší než při World Cup Openingu. O posledním říjnovém víkendu je lepší lovit podpisy a selfíčka s Ligetym a Shiffrinovou. A hlavně: Flámovat!

V sobotu v podvečer Söldenem tradičně projde průvod lyžařských funklubů. To se nestačíte divit, kde všude se lyžuje. Felix Neureuther, Marcel Hirscher i další mají na závodech v Rakousku tradičně hodně příznivců, nejvíce ale kupodivu bývají slyšet Švýcaři. Pokud si někde v okolí hlavní söldenské třídy dáváte odpoledního šlofíka, pochod fan-klubů vás zaručeně probudí. Právě včas, abyste vyrazili na první a možná největší après ski letošní zimy.

Na náměstí probíhá losování startovních čísel mužského závodu, po něm určitě vystoupí některý z populárních rakouských hudebníků a pokud si myslíte, že rakouská music není váš šálek kávy, budete asi překvapeni, že nejpozději v deset večer už na ni tančíte. To je signál k přesunu do některé z místních diskoték. Fire & Ice, Katapult, Party Stadl? Proč si vybírat, vezměte je útokem všechny! Jen dávejte pozor, abyste někde nevrazili do Girardelliho, Büchela nebo Cuche. Ti už ráno tak brzy nevstávají, kariéru mají za sebou, ale na World Cup Opening do hlavního města lyžování většinou přijedou.

Zdroj: www.gruenwald-resort.com

Pokud vás třeba i tento text nalákal a za rok si budete chtít na vlastní kůži vyzkoušet to pravé lyžařské šílenství, pomalu si rezervujte hotel. Sölden bude i za rok beznadějně vyprodán, přestože ceny ubytování mají o posledním říjnovém víkendu k výhodným nabídkám hodně daleko. Bez ohledu na to byste ale měli SÖLDEN alespoň jednou zažít!

Podle aktuálních zpráv se v Söldenu o tomto víkendu odjel pouze ženský závod. Mezi obřími slalomářkami se nejvíce dařilo Němce Viktorii Rebensburgové. Nedělní mužské klání muselo být bez náhrady zrušeno kvůli silnému větru. Vzhledem k nepříznivé předpovědi počasí organizátoři ani neuvažovali o pozdějším startu či o zkrácení trati.

Text: Ondřej Katz

(Visited 17 times, 1 visits today)