Souhrn užitečných rad pro výběr správného batohu

Souhrn užitečných rad pro výběr správného batohu

Zdroj: pixabay.com

Podnikáte krátké výlety, trávíte víkendy v přírodě nebo razíte na týdenní trek do hor? Pak potřebujete dokonalý batoh, který pojme všechny vaše věci a perfektně vám sedne na záda. Ale podle jakých kritérií by jste jej měli vybírat? Přečtěte si naše užitečné tipy a hned budete moudřejší.

Volnočasové batohy

Tento typ batohů je vhodný na denní nošení nebo na cestu letadlem (svými rozměry obvykle odpovídá příručnímu zavazadlu, které je povoleno na palubu). Praktický bude model s dostatečným množstvím vnitřních kapes, včetně těch zabezpečených na klíče, peněženku nebo mobil. I když se u těchto batohů zaměříte na design, nezapomeňte na anatomicky tvarovaná záda a pohodlné popruhy.

Outdoorové batohy na krátké výlety (do 30 litrů)

Oproti volnočasovým batohům jsou mnohem více vybavené na pobyt v terénu. Najdete na nich praktické detaily jako úchyty na trekové hole, vývod na vodní vak či reflexní prvky. Samozřejmostí by měly být polstrované, nastavitelné popruhy a vyztužená záda.

Batohy na několikadenní túry (do 60 litrů)

Batohy se středním obsahem jsou velmi univerzální. Dají se použít na vícedenní túry, delší výlety na kole, kempování s rodinou či na skialpinismus. Při výběru věnujte pozornost bederním popruhům, které by na sebe měly přejmout až padesát procent z celkové hmotnosti batohu. V horách pak oceníte výrobky s odvětrávacím zádovým systémem. Užitečný je i přístup do batohu z vícero stran nebo dostatek vnějších kapes na věci, jež potřebujete mít při ruce. Praktické maličkosti jako například úchyty na blikačku, helmu, lavinovou výbavu, lezecký materiál volte podle své konkrétní outdoorové aktivity.

Batohy pro skalní horaly (nad 60 litrů)

Trávíte-li ve vysokých nadmořských výškách několik dnů nebo podnikáte horolezecké výpravy, potřebuje hodně objemný batoh. Měl by mít dostatek vnitřních a vnějších kapes, úchytky na spacák, karimatku a stan. Nezbytný je přizpůsobitelný zádový systém, ramenní popruhy, hrudní a bederní pás, které správně rozloží váhu batohu.

Až si budete zkoušet batoh, nechte si jej trochu zatížit (stačí pět kilogramů), abyste mohli zjistit, zda vám dobře sedí.

Cenné pomůcky

Bederní pás má odlehčit zádům i ramenům. Pokud žádnou úlevu nepociťujete, máte pás nastavený špatně. Správné umístění je těsně nad pánevními kostmi.

Ramenní popruhy by měly být utažené tak, aby batoh dobře seděl na celých zádech.

Balanční popruhy (mezi ramenními popruhy a batohem) oceníte při nesení velkého a těžkého nákladu. Díky nim horní část sedí perfektně na zádech a batoh se nekývá ze strany na stranu.

Tipy na balení

Na dno batohu dejte objemné věci nebo ty, které nebudete přes den potřebovat.

Těžké předměty uložte doprostřed co nejblíž k lopatkám a rozložení váhy dorovnejte za pomoci bederního pásu a popruhů. Předměty časté potřeby (například svačina, oblečení při náhlém zhoršení počasí) ukládejte vždy nahoru.

Text: Pavla Apostolaki