Speleoterapie. Léčba mezi krápníky v Jasovské jeskyni

Speleoterapie. Léčba mezi krápníky v Jasovské jeskyni

Zdroj: Kúpeľe Štós

Přibližně třicet kilometrů západně od Košic se nachází místo, jehož vzduch má cenu zlata. Proudí v podzemí Jasovské jeskyně a míří za ním lidé z celé Evropy.

Ze sedmi tisíc známých slují na Slovensku patří Jasovská jeskyně k nejkrásnějším, k nejdéle zpřístupněným a k nejméně navštěvovaným. V masivu Jasovské skály ji vykloktala řeka Bodva, jež vnikala do úzkých puklin. Rozšiřovala je, formovala chodby, až v pěti podlažích spojených vertikálními komíny vytvořila fascinující přírodní scenérii.

Prostor, který byl osídlen již v neolitu, poskytoval útočiště vesničanům při vpádech Tatarů, Turků nebo během druhé světové války při přechodu fronty v zimě 1945. Uprchlíci si tak v prostředí s 90 – 98 % vlhkostí nevědomky užívali speleoterapie. Tedy mikroklimatu jeskynního systému, jež pomáhá léčit onemocnění dýchacích cest.

Zdroj: Pavla Apostolaki

Úleva pro alergiky a astmatiky

Unikátní léčebná metoda, která na Slovensku začala z aktivit lékařů v roce 1968, využívá specifického prostředí převážně krasových jeskyň. Panuje zde naprosto sterilní ovzduší (nevyskytují se zde mikroby, prašné, mykotické částice, alergeny), stálá a nízká teplota, vysoká relativní vlhkost a vzduch je naplněn aerosolem. Jeho chemické složení má velký vliv na rozpouštění hlenů, čímž usnadňuje vykašlávání a dýchání. Důležitou roli hraje také v jeskyni přítomnost vápníku a hořčíku. Působí protizánětlivě a uvolňují stažené průdušky.

Vysoký obsah záporných iontů pak zlepšuje prokrvení plic a zrychluje pohyb řasinkového epitelu. Tím se dýchací cesty v přírodním inhalatoriu samy čistí. Tato forma bez lékové léčby pomáhá hlavně alergikům, astmatikům a lidem s bronchitidou. Úspěšnost léčby speleoterapií je velmi vysoká. U devadesáti procent osob dochází ke snížení nemocnosti a užívání léků, přičemž účinky speleoterapie působí ještě přibližně devět měsíců po ukončení kúry.

Vzhledem k tomu, že v Jasovské jeskyni probíhají také prohlídky pro turisty, je otevírací doba rozdělena na terapeutickou a návštěvní. Z těchto důvodů se klienti objednávají na speleoterapii vždy předem. Jednorázovou návštěvu může absolvovat každý, vícedenní kúru však naordinuje lékař společně s ostatními léčebnými terapiemi.

Zdroj: Kúpeľe Štós

Kúra v jeskyni

Rozhodnete-li se absolvovat speleoterapii v Jasovské jeskyni, v Sále netopýrů vás nejprve čeká lehké pěti minutové cvičení s rehabilitační sestrou. Během něj se rozdýcháte, otevřete hrudník a plicní sklípky, aby do nich proudil léčivý vzduch. Poté vlezete do spacích pytlů, zabalíte se do deky a na lehátku dvě hodiny spíte, odpočíváte nebo posloucháte relaxační hudbu.

Pobyt v jeskyni při teplotě 9 °C je velmi příjemný. Brzy ucítíte, že se vaše dýchání prohlubuje. Specifické mikroklima se také projeví na pokožce obličeje, což ocení zejména dámy. „Přírodní anti aging“ prokrví pleť, vypne ji, vyhladí a dodá zdravou barvu.


Text: Pavla Apostolaki

(Visited 78 times, 1 visits today)