Světový pohár a jeho rekordy

Světový pohár a jeho rekordy

Zdroj: Zoom Agence

Světový pohár ve sjezdovém lyžování vstoupí o víkendu v rakouském Söldenu už do svého 52. pokračování. Žádný sport se nemůže pochlubit seriálem závodů s tak dlouhou tradicí, která je navíc plná zajímavých čísel, statistik a fakt. Zde jsou některá z nich.

Nejvíce vítězství – 86 – má na svém kontě legendární švédský slalomář Ingemar Stenmark. Tento jeho letitý rekord, všeobecně považovaný za velmi těžko překonatelný, se však může již v nadcházející sezoně otřást v základech, neboť Lindsey Vonnová se svými dosavadními 77 prvenstvími má rozhodně potenciál na to se Seveřanově famózní sbírce přiblížit.

Stenmark a Vonnová jsou držiteli rekordního počtu 16 křišťálových glóbů za prvenství v jednotlivých disciplínách.

  • Čerstvě třiatřicetiletá Američanka je premiantkou i v dalších ohledech. Celkem už za svou kariéru stála ve 130 případech na stupních vítězů a 203 krát se ve Světovém poháru vešla do elitní desítky. To jen potvrzuje její postavení nejúspěšnější sjezdařky historie SP.
  • V uvedených statistikách jí je ve srovnání s mužskými kolegy schopen konkurovat jen zmiňovaný Stenmark (155 piedestalů, 205 krát v TOP 10) a trojice velikánů ve složení Kjetil André Aamodt (rekordních 231 účastí v první desítce), Benjamin Raich (227) a Marc Girardelli (212).
Hermann Maier. Zdroj: Zoom Agence
Marc Girardelli. Zdroj: Zoom Agence
Kjetil Andre Aamodt a Lasse Kjus. Zdroj: Zoom Agence
navigate_before
navigate_next
  • Právě Girardelli zůstává jediným borcem v mužském startovním poli, jemuž se během jedné sezony podařilo získat triumf ve všech pěti disciplínách. Mezi ženami se takový husarský kousek povedl Petře Kronbergerové, Janice Kosteličové a Tině Mazeové.
  • Největším “držákem” a svěťákovou stálicí je při pohledu do análů prestižního seriálu Rakušan “Benni” Raich, který absolvoval úctyhodných 441 závodů. Jeho krajanka Renate Götschlová se představila ve 408 kláních a patří ji titul “železné ženy”.

  • Výkonem, který nepřestává brát dech, zůstává počínání Johana Clareyho. Tento Francouz dosáhl v lednu 2013 na trati proslulého sjezdu ve Wengenu rekordní rychlosti 161,9 km/h!
  • Primát nejmladšího vítěze/vítězky některého z podniků Světového poháru i nadále patří Italu Grosovi (opanoval závod SP v 18 letech) a Němce Zechmeisterové (triumfovala v 16 letech).
  • Naopak ve 37 a půl letech si dojel pro vítězství známý “šoumen” a výtečný sjezdař Didier Cuche, v kategorii žen se v necelých třiačtyřiceti radovala ze svěťákového prvenství rakouská veteránka Elisabeth Görglová.

⛷? ,,Myslím, že už mám věk na to, aby mé cíle byly ty nejvyšší možné a abych se pokusil navázat na Ondru Banka nebo…

Zveřejnil(a) České lyžování a snowboarding dne Čtvrtek 19. října 2017

Tolik výběr pozoruhodných rekordů z více jak padesátileté kroniky Světového poháru, jejíž další kapitolu napíší víkendové závody v Söldenu, do nichž zasáhnou i čeští reprezentanti Ester Ledecká, Ondřej Berndt a Kryštof Krýzl.

(Visited 39 times, 1 visits today)