Tour de Ski po dvanácté. I s výběhem do sjezdovky

Tour de Ski po dvanácté. I s výběhem do sjezdovky

Zdroj: Agence Zoom

Devět dní, sedm etap ve třech zemích, sprinty, individuální závody i stíhačka, klasicky i volně a celkem devadesát kilometrů v nohách budou mít v cíli v pořadí už 12. ročníku Tour de Ski v nohách běžci na lyžích (ženy jen o pár kilometrů méně). A cíl to nebude jen tak ledajaký. Opět totiž čeká na účastníky závodu závěrečný výjezd do sjezdovky Olimpia na Alpe Cermis.

Už je to sice mnohokrát „ohraný“ příběh, ale stojí za to si ho připomenout. Myšlenka uspořádat etapový závod v běhu na lyžích po vzoru slavné cyklistické Tour de France se zrodila v sauně a jak oba duchovní otcové Tour de Ski, Jürg Capol, ředitel běžeckého úseku FIS, a Vegard Ulvang, bývalý skvělý norský běžec na lyžích, přiznali, nějaké to pivo při vymýšlení originálního formátu etapového závodu vypili.

Pravdou je, že na konci roku 2006 se jel premiérový ročník a Tour de Ski se rázem zařadilo mezi každoroční vrcholy běžecké sezony. Nejinak je tomu i letos, byť jeho letošní dvanácté pokračování má velkou konkurenci v zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu.

Tour de Ski Trailer 2018

The countdown is on until the start of the 12th edition of the Viessmann FIS Cross-Country Tour de Ski presented by Le Gruyère. Action begins Saturday December 30, 2017 in Lenzerheide, Switzerland. #tourdeski #fiscrosscountry #winterfans

Zveřejnil(a) FIS Cross-Country Skiing dne 25. prosinec 2017

Tři místa, tři země a 90 km

Letos se Tour de Ski „odehraje“ ve třech zimních střediscích ve třech zemích – ve švýcarském Lenzerheide, německém Oberstdorfu a závěr tradičně v italském Val di Fiemme. Startuje se v Lenzerheide 30. 12. sprintem, v dalších dvou dnech následují klasická patnáctka (ženy 10 km) a bruslařská stíhačka na 15 km (ženy 10 km). Po přesunu do Oberstdorfu se 3. 1. jede další sprint a den nato 15 km s hromadným startem (ženy 10 km). Finále ve Val di Fiemme obstará 6. 1. další závod s hromadným startem a Tour uzavře 9 km bruslením s výběhem na Alpe Cermis.

Při pohledu do historie závodu je zřejmé, že i Česko se do ní zapsalo výraznou stopou. Mezi desítkou míst, kde se některé etapy Tour de Ski uskutečnily, jsou i dvě v České republice. V prvních třech ročnících se závodilo v Novém Městě na Moravě, i když při premiéře závody odpadly kvůli nedostatku sněhu a při druhém ročníku naopak převzalo novoměstské středisko pořadatelství od Oberstdorfu.

Zdroj: Agence Zoom
Zdroj: Agence Zoom
navigate_before
navigate_next

Dva triumfy Lukáše Bauera

Tři ročníky se „odehrály“ i v Praze. Poprvé v sezoně 2007/2008  a závodilo se s velkou pompou na dohled Pražskému hradu. Rok poté následovalo holešovické Výstaviště, v další sezoně potom Strahov a pak už konec. V Česku se od té doby už další závody Tour de Ski nejely.

Do historie Tour se zapsal i Lukáš Bauer, a to hodně výrazně. V letech 2008 a 2010 celý seriál vyhrál, v roce 2011 ještě obsadil třetí místo. Bauer také dokázal vyhrát pět jednotlivých etap, což ho řadí v historickém pořadí Tour na třetí místo.

Poslední vítězství obhajují Rus Sergej Usťjugov a Norka Heidi Wengová. Zatímco Rus odolal náporu Norů v čele s Martinem Johnsrudem Sundbym, Norka dokázala v závěrečné etapě předběhnout do té doby vedoucí Švédku Stinu Nilssonovou a stala se čtvrtou norskou vítězkou Tour v řadě – po Therese Johaugové (2014 a 2016), která je ale v trestu po pozitivním dopingovém nálezu a přijde i o start na olympijských hrách, a Marit Björgenové (2015).

Očistec na Alpe Cermis

Dalo by se říct normální sjezdovka, jakých je v Itálii bezpočet. Normální ale jen pokud ji absolvujete shora dolů, ale nikoliv opačně, tedy zdola nahoru. Co na běžce na sjezdovce Olimpia čeká?

Stoupání o délce 3650 metrů s převýšením 420 metrů. Ještě ale než dojedou k úpatí závěrečného kopce, musí odjet zhruba šest kilometrů relativně po rovině. Úplné finále Tour de Ski je pak pro většinu běžců doslova očistcem.

Stoupání má v průměru sklon 13 procent, ale na závodníky čeká hned několik drsných testů odolnosti. Po prvním kilometru se musí popasovat s úsekem dlouhým 200 metrů se sklonem 26,5%, ale to nejhorší teprve přijde. V tzv. Jelení skrýši na 50 metrech musí běžci překonat sklon 28%!

Program 12. Tour de Ski:

Lenzerheide
30. 12. 2017 – sprint volně
31. 12. 2017- 15 km, resp. 10 km klasicky
1. 1. 2018 – stíhací 15, resp. 10 km volně

Oberstdorf
3. 1. 2018 – sprint klasicky
4. 1. 2018 – 15, resp. 10 km volně hromadný start

Val di Fiemme
6. 1. 2018 – 15, resp. 10 km klasicky hromadný start
7. 1. 2018 – 9 km stíhací volně

Text: Alois Žatkuliak