Údolní stanice lanovky Seiser Alm v novém kabátě

Údolní stanice lanovky Seiser Alm v novém kabátě

Zdroj: stavba.tzb-info.cz

Městečko Seis am Schlern (italsky Siusi allo Sciliar) je klidné místo nedaleko nejrušnějšího lyžařského cirkusu v Dolomitech, Sella Rondy. Má své historické centrum, kavárny, restaurace i golfové hřiště. Je také oblíbeným výchozím bodem pro horské túry i zimní sporty, neboť se nachází na úpatí Alpe di Siusi, lyžařského střediska a největší alpské pastviny zároveň.

V létě největší pastvina v Evropě, v zimě lyžařský ráj ve výšce od 1600 do 2300 metrů nad mořem. Toto celé na ploše 56 km čtverečních. Lyžaři a snowboardisté mají k dispozici celkem 60 km sjezdovek a 23 vleků a lanovek. Na běžkaře čeká 80 km upravených tras.

Stěžejní význam pro horskou turistiku v této oblasti má lanovka Seiser Alm a její údolní stanice. Denně dopraví kolem 11000 milovníků hor do jedné z nejkrásnějších horských oblastí Evropy. Údolní stanice lanovky tak musí být připravena na obrovské množství  návštěvníků a jejich různorodé potřeby. A nejen proto prošla v nedávné době celkovou přestavbou.

Oku lahodící stavba

Hlavním požadavkem přestavby bylo sjednocení jednotlivých budov a služeb do jednoho celku. Vznikla multifunkční jednotná budova s bezbariérovými přístupy. Třípodlažní budova o rozloze 3 455 metrů čtverečních v sobě skrývá parkoviště, restaurace, rychlé občerstvení, dva obchody se sportovním zbožím, úschovnu lyží, lyžařský servis, prodejní místa lyžařských škol a správní kanceláře lanovky.

Zdroj: www.archiweb.cz

Moderní budova z moderních materiálů však v žádném případě nepůsobí jako obrovská hmota ve tvaru krabice. Naopak vás upoutá reprezentativní stavba, která kopíruje profil horského masivu Dolomit a tím krásně a citlivě zapadá do okolního prostředí.

Budova i přes svou působivou velikost zapadá harmonicky do vysokohorské krajiny.

Mladému architektovi Lukasi Burgaunerovi se tak podařilo vytvořit špičkové centrum turistické infrastruktury, které je nejen funkční, ale i oku lahodící.

Text: Markéta Buršíková